Uvedl, že jde o lokální střet vysoké intenzity, který ale nic nemění na faktu, že v celé délce frontové linie má konflikt stále charakter poziční opotřebovávací války. Podle Petráše ho lze částečně připodobnit bitvě u francouzského Verdunu za první světové války.

„Obě strany jsou si vědomy, že tento způsob vedení konfliktu je vysoce vyčerpávající a dlouhodobě neudržitelný. Pořád však platí, že výsledek bojů u Bachmutu má minimální strategický dopad na celý konflikt,“ uvedl Petráš. Snad jen pro Rusko podle něj může jít o území představující jednu ze vstupních cest na Donbas, přesněji řečeno směrem do oblastí Doněck a Luhaňsk. Pro Ukrajinu pak jde o místo, které má symboliku v rámci odporu proti ruské agresi.

Válkou zničený ukrajinský Bachmut
Informace za Bachmut: Prigožin nabídl Kyjevu prozrazení ruských pozic, píše list

„To, jak se bude situace v této oblasti dále vyvíjet, bude záležet především na úrovni komunikace a koordinace mezi ruským vojenským velením a jednotkami Wagnerovy skupiny, protože ty plní u Bachmutu klíčovou roli. A na straně Ukrajiny, zda bude ukrajinské vojenské velení schopno zajistit materiální zásobování jednotek a průběžnou obměnu sil,“ uvedl odborník.

Jestli v případě bojů u Bachmutu jde, na jedné i druhé straně, o snahu vázat protivníkovy síly z hlediska přípravy další ofenzivy v jiných částech frontové linie, ukáže podle Petráše až čas.

Ukrajinští vojáci v boji proti ruským agresorům
Otce rodiny zabil v boji s Rusy tank. Pozůstalým začal boj s byrokracií

Petráš uvedl, že z pohledu vojenské strategie a principů vedení operací platí určité zákonitosti. Pokud podle něj chce Ukrajina vést úspěšnou ofenzivní činnost, musí vést v místě plánované ofenzivy úspěšnou leteckou kampaň a dostatečně intenzivní dělostřeleckou a raketovou přípravu s cílem ovládnout vzdušný prostor a připravit pozice pro následnou pozemní operaci.

Chybějící vojenský arsenál 

„Pokud má tedy Ukrajina zasadit protivníkovi úder, který povede k jeho ústupu z doposud okupovaných území, tak ukrajinská armáda musí mít především stíhací letouny a prostředky protivzdušné obrany. Dále pak prostředky s dostatečnou manévrovací schopností a palebnou silou, tedy tanky, obrněná vozidla, samohybné houfnice, raketové komplety a tak dále. To vše je tedy vojenský arzenál, který v tuto chvíli Ukrajina potřebuje a na který se zaměřují i dodávky ze západních zemí,“ uvedl Petráš.

Prezident Petr Pavel vystoupil na tiskové konferenci na letišti Praha-Kbely po svém návratu z Ukrajiny
Petr Pavel: Ukrajina má nedostatek munice. Rusové jí vystřílí až pětkrát víc

Ať už ale bude podle něj množství dodané techniky jakékoliv, nelze to automaticky považovat za změnu ve vývoji konfliktu ve prospěch Ukrajiny. Vedle zbraní a munice je rozhodujícím faktorem, který může zvrátit vývoj konfliktu, podle Petráše především schopnost velení operace naplánovat ofenzivu a poté i efektivně a koordinovaně nasadit jednotky s daným typem techniky ve vhodnou chvíli na patřičném místě.

„V drtivé většině významných konfliktů ve světě hrálo umění vojevůdců a jejich plánovací schopnosti rozhodující roli při dosažení konečného vítězství,“ uzavřel Petráš.