„Špatně to snáším. Hlavně kvůli mamince, která žije sama, brácha je v Moskvě,“ říká Oksana.

Se svou šestasedmdesátiletou matkou prý přes viber mluvila už dopoledne, aby zjistila, jak to tam vypadá a zda je maminka v pořádku. „Říkala mi, že tam vojáci nejsou, je relativně klid, ale lidé začínají šílet, že obchody jsou téměř vykoupené. Co bude dál, neví,“ reprodukuje informace své matky z Červonogradu, který leží asi 80 kilometrů na sever od Lvova, tedy na západě země blíž slovenským hranicím.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák při fotografování pro Deník, 23. února 2022 v Ostravě.
Vondrák: Pokud bude Babiš kandidovat na prezidenta, uvolní se místo v čele ANO

„Když se před pár týdny vypadalo, že by Rusko skutečno mohlo napadnout Ukrajinu, uvažovala jsem, že bych maminku přivezla sem do Česka. Už se tu byla i podívat a líbilo se jí tady. Jenže jsme tak dlouho s manželem diskutovali, až se stalo co se stalo a teď se obávám, že by se maminka přes hranice nedostala. Volala jsem známému, který jezdí na Ukrajinu s kamionem a říkal, že hranice jsou plné lidí a aut, kteří prchají na Slovensko a do Polska. Takže trnu, jaké další zprávy z Ukrajiny budou chodit,“ postěžovala si šestačtyřicetiletá žena.

Ta v Česku žije už 25 let a stále má ukrajinské občanství. „Mám ale požádáno o české. Říkali, že snad do roka bych ho mohla konečně dostat,“ říká žena, která se do míst, kde se narodila a vyrůstala, byla naposledy podívat před čtyřmi lety.