"Riziko násilí je reálné a významné a je stejné jako v době, kdy byl (Breivik) poprvé odsouzen," uvedl okresní soud. "Protože se jeho psychický stav nezměnil, existuje zřejmé riziko, že se vrátí k chování, které vedlo k teroristickým činům 22. července 2011," cituje z verdiktu agentura AP.

Breivik byl za terorismus odsouzen k 21 letům ve vězení, což je v Norsku nejvyšší možný trest. Pokud však bude považován za nebezpečného, lze trest opakovaně prodlužovat a de facto tak změnit na trest doživotní. O propuštění mohl požádat po deseti letech od uvěznění. O další propuštění může žádat opět za rok od zamítavého verdiktu.

Anders Breivik před vynesením rozsudku předvedl svůj pozdrav
Detaily vraždění maniaka Breivika: považoval se za rytíře, při masakru se smál

Státní zástupkyně Hulda Karlsdottirová během lednového slyšení uvedla, že atentátník u soudu "neprojevil žádnou skutečnou lítost" a jeho chování je součástí "PR triku". Dodala, že Breivikově žádosti by soud neměl vyhovět.

Breivik, který tvrdí, že se zřekl násilí, se během prvního dne slyšení uvedl nacistickým pozdravem a otevřeně se hlásil k extremistickým názorům o nadřazenosti bílé rasy.

Na konci července 2011 Breivik ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, která připravila o život osm lidí. Krátce na to postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya.