Ve Velké Británií i zemích Unie se s výjimkou Maďarska a Slovenska očkuje stejnými vakcínami. Jak ve Spojeném království, tak i Evropské unii existuje obdobný covid pas, kterým se dá prokázat očkování. To vše ale není k ničemu, protože Velká Británie a Evropská unie se k sobě ve dnes životně důležité otázce uznávání covidových certifikátů a bezinfekčnosti chovají jako zcela cizí entity a nic si nedarují.
Výsledkem tohoto přístupu je skutečnost, že britské ostrovy a Evropská unie jsou nyní vůči sobě stále téměř uzavřené a normální návštěva, ať už turistická, nebo pracovní, není možná.

Cestujícím ze zemí Evropské unie Velká Británie neuznává očkování. Proto musí mít nejen covidový test, ale také nastoupit do desetidenní karantény. A to i v případě, že mají covidový pas EU a jsou považováni v Unii za plně očkované. Výjimka z desetidenní karantény se vztahuje pouze na osoby, které dostaly očkování proti covidu v rámci britského zdravotního systému. Pro ostatní, bez ohledu na celkové uvolnění proticovidových opatření, trvá desetidenní hotelová karanténa, která vylučuje prakticky všechny turistické návštěvy Velké Británie ze zemí Evropské unie. Británie je tak v pozici například afrických nebo asijských zemí. Státy jako Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Island a Norsko totiž covidové pasy a očkování EU uznávají a s Bruselem uzavřely příslušné dohody.
Problém Irska
Covidová spolupráce mezi Londýnem a Bruselem ještě nezačala fungovat a už se hroutí část dohodnutých pravidel, která umožnila ne zcela tvrdý brexit.

Jde o tu část dohody, která se týká Severního Irska. To, na rozdíl od zbytku Spojeného království, zůstalo součástí bezcelního prostoru EU. Celní hranice měla naopak podle dohod mezi Londýnem a EU vzniknout mezi irským ostrovem a zbytkem Británie. Jenže Londýn to chce změnit. „Nemůžeme takto dál pokračovat,“ uvedl hlavní britský vyjednavač brexitu David Frost. „Nic se měnit nemůže,“ říká naopak místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Pokud Londýn nebude podmínky plnit, hrozí mu EU žalobou.