Čtyři ženy držící na rukou svá novorozená miminka, dva malí sourozenci stojící u zrcadla, šťastní novomanželé obklopeni smějícími se malými družičkami a družby, starší manželé s láskou si hledící do očí. Na první zdání nepůsobí fotografické snímky s takovými výjevy jako nějak zvlášť neobvyklé nebo vzácné. Jenže v případě, když jsou jejich aktéry členové britské královské rodiny, a navíc tyto fotografie nebyly nikdy předtím vystavené, je situace zcela jiná.

V Králově galerii (King's Gallery) v londýnském Buckinghamském paláci v květnu začala nová fotografická výstava nazvaná Královské portréty: Století fotografie (Royal Portraits: A Century of Photography). Lidé na ní uvidí dosud nezveřejněné snímky seniorních členů takzvané Firmy.

Král Karel III. se v den korunovace pozdravil s příznivci na procházce před Buckinghamským palácem v Londýně.
Karel III. rok od korunovace: O dar se podělil on-line, s rakovinou bojuje dál

Na rozdíl od mnoha často uváděných fotek vznikly často spontánně a umožňují tak nahlédnout do zákulisí přípravy oficiálních snímků i „pod pokličku“ rodinného života nyní již zesnulé královny Alžběty II. či současného krále Karla III. „Výstava nabízí jednu z největších sbírek královských snímků a vypráví příběh rodiny v posledních 100 letech,“ zmiňuje stanice BBC.

Nová výstava v Buckinghamském paláci představuje dosud neviděné portréty členů britské královské rodiny.Nová výstava v Buckinghamském paláci představuje dosud neviděné portréty členů britské královské rodiny.Zdroj: Royal Collection Trust - tiskový materiál

Královské matky

Na výstavě lidé uvidí mimo jiné neznámá díla slavných fotografů, kteří s královskou rodinou dlouhodobě spolupracovali a pořídili nejznámější snímky jejích členů - Cecila Beatona, Dorothy Wildingové, Annie Leibovitzové či David Baileyho. „Výstava mapuje vývoj královské portrétní fotografie od 20. let 20. století do současnosti prostřednictvím více než 150 položek z královské sbírky a královských archivů. Fotografie prezentované na výstavě jsou původní tisky – originální díla vytvořená fotografem,“ přiblížili zástupci organizace Royal Collection Trust, která pečuje o královský majetek.

Nová výstava v Buckinghamském paláci představuje dosud neviděné portréty členů britské královské rodiny. Na snímku král Jiří VI., královna Alžběta a jejich dcery princezny Alžběta (pozdější královna Alžběta II.) a Margaret, 40. léta 20. století.Nová výstava v Buckinghamském paláci představuje dosud neviděné portréty členů britské královské rodiny. Na snímku král Jiří VI., královna Alžběta a jejich dcery princezny Alžběta (pozdější královna Alžběta II.) a Margaret, 40. léta 20. století.Zdroj: Cecil Beaton/Royal Collection Trust - tiskový materiál

Třeba snímek Cecila Beatona z roku 1943 ukazuje, jak se královská rodina snažila naklonit si veřejnost na svou stranu. Za druhé světové války lidé v Británii trpěli nálety německých letounů, a tehdejší král Jiří VI. s manželkou Alžbětou je chtěli ujistit, že je vše v pořádku a královská rodina drží pospolu. „Vznikl portrét zachycený ve Windsoru, který ukazuje krále a královnu u panovníkova pracovního stolu s princeznami Alžbětou (pozdější královnou Alžbětou II.) a Margaret po boku, a navozuje pocit domáckosti a klidu,“ nastínili zástupci Royal Collection Trust.

Princezna Kate s manželem a následníkem britského trůnu Williamem.
Stav Kate je špatný. Princezna prý zle snáší vedlejší účinky chemoterapie

Mnohem intimnější a rovněž velmi vzácný snímek členek královské rodiny vznikl v roce 1964. Vyfotil ho švagr královny Alžběty II., Antony Armstrong-Jones, který byl původní profesí fotografem. V rozmezí dvou měsíců v daném roce totiž porodily hned čtyři členky rodiny - královna Alžběta II. přivedla na svět prince Edwarda, její sestra Margaret porodila dceru Sarah, královnině sestřenici princezně Alexandře se narodil syn James a manželka královnina bratrance Katherine, vévodkyně z Kentu, přivedla na svět dceru Helen.

Nová výstava v Buckinghamském paláci představuje dosud neviděné portréty členů britské královské rodiny. Na snímku královna Alžběta II., princezna Margaret, princezna Alexandra a vévodkyně z Kentu se svými novorozenými dětmi (rok 1964).Nová výstava v Buckinghamském paláci představuje dosud neviděné portréty členů britské královské rodiny. Na snímku královna Alžběta II., princezna Margaret, princezna Alexandra a vévodkyně z Kentu se svými novorozenými dětmi (rok 1964).Zdroj: Antony Armstrong-Jones/Royal Collection Trust - tiskový materiál

Antony Armstrong-Jones vyfotil všechny čtyři ženy s jejich novorozenci v náručí. „Snímek vznikl jako osobní poděkování pro královského porodníka, sira Johna Peela, který porodil všechna čtyři miminka. Fotka je vystavena i s ručně psaným vzkazem od princezny Margaret pro její sestru Alžbětu, v němž žádá „drahou Lilibet“, aby podepsala daný snímek jako památku na neuvěřitelné dva měsíce porodů,“ uvedli zástupci Royal Collection Trust.

Zamilované páry

Nahlédnout do skutečných citů členů britské královské rodiny umožňují i snímky prince Williama a princezny Kate ze dne jejich svatby v roce 2011, a portrét krále Karla III. a královny Camilly. Obě tyto spontánní fotky, na nichž se princ a princezna smějí obklopeni svými rozjařenými dětskými družičkami a družby, a král a královna si zamilovaně hledí do očí, vznikly jako „vedlejší produkt“ při focení oficiálních a známých portrétů.

Výstava dosud nezveřejněných královských snímků (portrét krále a královny od 12. sekundy, prince Williama a princezny Kate ze svatby od 30. sekundy):

Zdroj: Youtube

Fotografům se ale povedlo na těchto dosud nepublikovaných dílech zachytit skutečné city. „Snímek krále a královny sedících v zahradách Clarence House od Huga Burnarda je jedním z nejosobnějších portrétů páru,“ zmiňuje BBC.