Poté, co Rusové opustili město Buča, které okupovali přibližně měsíc, do regionu zamířila ukrajinská armáda. Na místě podle úřadů a svědků nalezla stovky mrtvých civilistů. Některé oběti měly svázané ruce za zády, jiné našli ve sklepích zohavené. 

Ve městě, které sousedí s Irpinem a leží 37 kilometrů severozápadně od Kyjeva, údajně ruští vojáci během okupace "náhodně vraždili místní civilní obyvatele". Starosta města Anatolij Fedoruk uvedl, že bylo zabito přes 300 lidí. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se Rusko v jeho zemi dopouští genocidy.

Osvobozené město ukrajinské ministerstvo obrany označilo za novou Srebrenicu. Odkazuje tak na Srebrenický masakr, válečný zločin na zajatých civilistech spáchaný v červenci 1995 během války v Bosně a Hercegovině. „Masakr v Buči byl úmyslný. Rusové chtějí zlikvidovat co nejvíce Ukrajinců. Musíme je zastavit a vyhnat," uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Buča je provokace, fotky jsou falešné, tvrdí Rusko

Ruské ministerstvo obrany fotografie a videa zveřejněné ukrajinskou stranou označilo za provokaci. Na komunikační platformě Telegram prohlásilo, že veškeré zprávy o údajném masakru jsou podvrh. Tvrdí, že jsou fotografie falešné, protože se objevily až několik dní poté, co Rusové oblast opustili. „Kde byly ty fotky předchozí čtyři dny? To jen ukazuje, že jde o fake,” prohlásili Rusové. Na jednom z videí je podle nich prý také patrné, že dvě z údajných obětí se hýbou.

Světoví lídři na hrůzné záběry ze zdevastovaného města reagují odsuzujícími výroky. "Zvěrstva" v Buči odsoudila mimo jiné britská ministryně zahraničí Liz Trussová, zástupci Evropské unie, Německa a dalších zemí.

Například americký ministr zahraničí Antony Blinken v rozhovoru pro CNN řekl, že obrázky zavražděných civilistů jsou jako 'rána pěstí do žaludku'. „Od začátku ruské agrese jsme říkali, že ruské síly páchají válečné zločiny. Pracujeme na jejich zdokumentování, abychom tyto informace předali příslušným institucím a organizacím. Aktéry poženeme k odpovědnosti," uvedl Blinken.

Ukrajinští vojáci po osvobození města Buča, před nimi mrtvý na silnici.
Mrtví v ulicích a zohavená těla ve sklepě. Z Buči je nová Srebrenica, říká Kyjev

Francouzský prezident Emmanuel Macron na Twitteru napsal: „Snímky, které se k nám dostávají z Buči, jsou nesnesitelné. Stovky zavražděných civilistů v ulicích. Moje soustrast je s obětmi, moje solidarita s Ukrajinci. Ruské úřady se budou za tyto zločiny zodpovídat," uvedl.

Bestiální vraždy, reaguje Česko

Česká diplomacie i čeští politici odsoudili vraždění ukrajinských civilistů ruskou armádou. Podle ministerstva zahraničních věcí jde o válečný zločin režimu Vladimira Putina. „Systematické vraždění civilistů, jehož se dopouští prchající ruská armáda, je další z řady odporných válečných zločinů Putinova režimu. Budeme se společně se spojenci zasazovat o to, aby všichni odpovědní byli potrestáni," uvedla česká diplomacie.

Také český prezident Miloš Zeman podle svých slov odsuzuje vraždění civilních obyvatel na Ukrajině jako válečný zločin. Věří tomu, že bude spravedlivě potrestáno mezinárodním soudem.

„Záběry zavražděných civilistů z míst osvobozených ukrajinskou armádou jsou děsivé. Ruská armáda se dopouští na Ukrajině válečných zločinů," napsal na svůj twitterový účet český premiér Petr Fiala (ODS). Svět podle něj nikdy nesmí zapomenout Putinovi, že rozpoutal zbytečnou válku, při které umírají nevinní lidé.

„To, co se odehrálo ve městě Buča, jsou bestiální vraždy civilistů. Stejně jako proběhla denacifikace, musí proběhnout i deputinizace na všech úrovních. Do té doby musí Rusko stát mimo civilizovaný svět," napsal předseda sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek (TOP 09).

Podle místopředsedy vlády a předsedy Pirátů Ivana Bartoše barbarství i nelidská krutost nesmí mít v Evropě místo. „Děsivé záběry z ukrajinských měst vydávají jasná svědectví o tom, že Putin je válečný zločinec, který patří před soud. Jsem hrdý, že od první chvíle stojí ČR za Ukrajinou a jejími hrdiny. Naše pomoc musí a bude pokračovat," dodal.

Odporný masakr

Bývalý premiér a předseda nejsilnější opoziční strany ANO Andrej Babiš na Twitteru napsal, že je "odporným masakrem" civilistů v Buče znechucen a rozhodně ho odsuzuje. „Vše se musí důkladně vyšetřit a zdokumentovat. Má Rusko ještě nějaké zábrany?" poznamenal.

Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) označila události v Buče za šílené masové vraždy a za masakr. Předseda sněmovního bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS) na twitteru zveřejnil fotografie z Buče a dodal, že rozdíl mezi Putinovými a Hitlerovými vrahy je pouhých 80 let. „Ruští barbaři musí být voláni k zodpovědnosti," uvedl.

Podle bývalého vysokého představitele NATO a české armády Petra Pavla jsou ztráty v konfliktech nevyhnutelné. „Civilizované země důsledně minimalizují ty civilní. Barbarské režimy plánovitě útočí na civilní cíle, nejen zabijí, ale popravují spoutané civilisty, znásilňují, rabují, vypalují. Rusko je barbarskou zemí. Zaslouží si maximální možnou izolaci," uvedl.