Když se řekne Camilla, mnoha lidem se nejprve vybaví, že byla součástí manželství princezny Diany a prince Charlese (nyní Karla III.). V životě dlouholeté lásky nového krále, která se nyní pyšní titulem královna manželka (anglicky Queen consort), se toho však událo daleko více.

Nový britský král Karel III. s manželkou Camillou
Karel III. chce monarchii modernizovat. Vystěhuje ji z paláců, říká odbornice

Camilla Shandová se narodila v červenci 1947 a vyrostla na anglickém venkově. Tam se také zamilovala do koní. S princem Charlesem se měla poprvé potkat už v roce 1970. Stali se dobrými přáteli, následující rok však musel Charles nastoupit do Britského královského námořnictva a po jeho příjezdu už byla Camilla provdaná za někoho jiného. S důstojníkem kaválerie Andrewem Parkerem Bowlesem měla postupně dvě děti.

Velkolepá svatba, kontroverzní rozvod

Princ Charles si v roce 1981 vzal lady Dianu, s Camillou si však byl čím dál tím bližší. Nakonec o třináct let později přiznal, že s ní měl opravdu mimomanželský poměr, který dobře známou jízlivou poznámkou odtajnila Diana.

Britská královna Alžběta II. a tehdejší princ Charles, dnes britský král Karel III.
Pohřeb Alžběty II. bude nevídaný. Boj o jméno Karel je zbytečný, říká Forejt

O rok později se Camilla rozvedla s Bowlesem a v následujícím roce následoval kontroverzní rozvod Charlese a Diany. Už v té době se na nynější královnu manželku snesla vlna nenávisti a kritiky. Po tragické autonehodě, při které princezna Diana v Paříži v roce 1997 zemřela, se celá situace jen zhoršila. I po pětadvaceti letech od smrti princezny zůstává Camilla v očích mnoha Britů tou, která rozvrátila královské manželství a která způsobila Dianě velké psychické trápení.

Už dva roky po smrti Diany se Camilla přestěhovala do Clarence House za tehdejším princem Charlesem. V roce 2005 se pak dvojice se souhlasem královny vzala.

Podpora obětí domácího násilí i osteoporóza

Od té doby začala Camilla doprovázet svého muže na cestách po Velké Británii i v zámořských oblastech, a to i navzdory jejímu strachu z létání.

„Vždy je hezké mít někoho na své straně. Je pro nás obrovskou oporou. Skvělé je, že se hodně smějeme,“ uvedl princ Charles v roce 2015. Nynější královna manželka se začala věnovat tématům jako je dětská gramotnost a pomoc obětem domácího násilí. Snaží se také zvyšovat povědomí o osteoporóze, tedy o nemoci, kterou trpěla jak její matka, tak babička.

Princ George, princezna Charlotte a princ Louis v doprovodu svých rodičů vévody a vévodkyně z Cambridge.
Princové i královna choť. S úmrtím Alžběty II. čeká členy rodiny změna titulů

Přes velkou počáteční averzi se zdá, že se postoj veřejnosti ke Camille během let zmírnil. „Objevovaly se snahy o nápravu Camilliny reputace. Mnohé ale zvládla sama tím, jak se postavila ke své situaci, a postupem času jsme viděli, jak ji společnost skutečně začala vnímat jinak,“ uvedla královská pracovnice Victoria Murphyová pro server ABC News.

Sama Camilla v rozhovoru pro britský Vogue tento rok zdůraznila, že je pro ní nejdůležitější umět se povznést nad názor tisku a veřejnosti. Časopisu rovněž popsala, jak vypadá její soužití s Charlesem. „Někdy je to jako lodě proplouvající v noci, ale vždycky si spolu sedneme, dáme si šálek čaje a probereme celý den. Vždy máme svoji chvilku,“ prohlásila a dodala, že je velmi uvolňující, když si s manželem čtou knihy v různých koutech stejné místnosti. „Stačí sedět a být spolu,“ uzavřela.

Královnino přání

Titul královna manželka jí v únoru posvětila i sama královna Alžběta II. „Až se můj syn Charles stane králem, vím, že jemu a jeho ženě Camille poskytnete stejnou podporu, jakou jste poskytli mě. Je mým upřímným přáním, aby, až tento čas přijde, byla Camilla známá jako královna manželka, protože bude pokračovat ve své vlastní loajální službě.“

Princ Charles se po smrti své matky stal králem Karlem III.
Z Charlese je král Karel III. Provází ho kontroverze, zdobí láska k přírodě

Královna tak dala všem najevo, že pro ni a celou královskou rodinu už není Camilla jen královská milenka, ale právoplatná členka rodiny.

Deník The Independent doplňuje, že královna manželka nezastává formální pozici ve struktuře vlády.