Ukrajinské síly si v úterý připsaly významné úspěchy v Chersonské oblasti a zároveň pokračovaly v postupu v Charkovské a Luhanské oblasti. Podle ukrajinských vojenských činitelů se osvědčilo odřezávat ruské jednotky od zázemí, čímž přicházejí o šanci doplnit munici, obranné prostředky nebo i vojáky na pozicích na frontě.

Kontroverze provázející ruskou špatně prováděnou mobilizaci ve spojení s citelnými ruskými neúspěchy v Charkovské oblasti a kolem strategického města Lyman zesílily boj mezi proputinovskými ruskými nacionalistickými frakcemi, uvádí ISW. Informace, které se pak dostávají k Putinovu skalnímu voličstvu, jsou nejednotné.

Ruské částečné mobilizaci se ve své svodce věnuje rovněž ukrajinský generální štáb, který tvrdí, že Moskva má problémy se zásobováním. „Z výcvikového střediska Molkino v (ruském) Krasnodarském kraji byl mobilizovaný personál poslán zpět do Primorsko-Achtarsku kvůli neschopnosti ubytovat, ošatit a zajistit jídlo pro tuto kategorii vojáků,“ tvrdí ukrajinské vojenské velení. Rusko se podle něj rovněž snaží kompenzovat lidské ztráty odvody místních obyvatel z okupovaných ukrajinských území.

Tank T-80 ukrajinské armády u města Bachmut, 2. října
Ukrajinci pokračují v postupu u Lymanu a v Chersonské oblasti, hlásí analytici

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v úterý uvedl, že řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení částečné mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí. Mobilizaci ovšem provázejí zprávy o chaosu, zmatcích a přehmatech úřadů. Některá ruská média také informovala, že po vyhlášení mobilizace odcestoval ze země mnohem větší počet Rusů, než kolik se jich nechalo povolat do armády.

Ruská armáda v úterý podnikla dělostřelecké, letecké a raketové útoky západně od města Huljapole v Záporožské oblasti, dále pak v Dněpropetrovské a Mykolajivské oblasti. Její jednotky pokračovaly v pozemních útocích v Doněcké oblasti.

Ve městě Bila Cerkva v Kyjevské oblasti v noci na dnešek útočily sebevražedné bezpilotní letouny, informovala agentura Unian s odvoláním na šéfa tohoto regionu Oleksije Kulebu. Hořet začaly blíže neupřesněné objekty infrastruktury. Jeden člověk utrpěl zranění.