"V kontextu jaderné bezpečnosti představuje nezodpovědné a neprofesionální chování ruských vojáků velmi vážnou hrozbu nejenom pro Ukrajinu, ale i pro stovky milionů Evropanů. Proto požadujeme, aby Rada bezpečnosti OSN okamžitě přijala opatření k demilitarizaci uzavřené zóny okolo černobylské elektrárny a vyslala speciální misi," uvedla Vereščuková.

"V uzavřené zóně propuklo několik požárů, což může mít opravdu vážné následky," dodala vicepremiérka. Ruští vojáci okolo elektrárny převážejí staré a špatně udržované zbraně, a riskují tak poškození krytu postaveného okolo čtvrtého reaktoru. Brání prý rovněž hasičům v přístupu do zóny.

Zprávy z místa nelze nezávisle ověřit, píše Reuters a připomíná, že Rusko dříve odmítlo, že by jaderná zařízení na Ukrajině ohrožovalo.

Požáry a situaci v okolí elektrárny, která se v roce 1986 stala dějištěm největšího civilního jaderného neštěstí na světě, monitoruje ruský úřad na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor, napsala agentura TASS. Úroveň radiace je podle něj stabilní.

Ukrajinská správa o víkendu informovala, že ruské síly obsadily od Černobylu několik desítek kilometrů vzdálený Slavutyč. Podle pondělního prohlášení starosty Jurije Fomičeva z města Rusové zase odešli poté, co dokončili průzkum.

"(Ruští vojáci) dokončili práci, kterou si předsevzali," uvedl starosta. "Provedli průzkum města, dnes ho dokončili a město opustili. V současné době ve městě nejsou," dodal s tím, že s Rusy nespolupracuje. Regionální úřady minulý týden informovaly o Fomičevově únosu, připomíná Reuters.