Jaderná elektrárna v Černobylu, která se nachází 16 kilometrů od běloruských hranic, se dostala do ruských rukou jako jedna z prvních při invazi na Ukrajinu, a to hned 24. února. Tehdy okupační armáda odzbrojila a zajala 150 ukrajinských vojáků, kteří místo střežili.

Zajati byli také zaměstnanci elektrárny. Uvnitř se nyní podle inspektorátu jaderného provozu nachází 95 pracovníků nočních směn, kteří měli službu, když Rusové dorazili. Dále je uvnitř Černobylu zdravotnický personál nedaleké nemocnice ve Slavutyči, hasiči a čtyři turisté. Dohromady je v zařízení uvězněno asi tři sta Ukrajinců, uvádí BBC.

Podle příbuzné jednoho ze zaměstnanců na místě lidé obsluhují zařízení prakticky bez odpočinku. „Nemají čisté oblečení a přikrývky, zajištěno mají pouze jedno jídlo denně. Ruští vojáci, kteří je hlídají, mají také nedostatek zásob,“ uvedla Ukrajinka Natalia serveru Voice of America.

Stravování si zaměstnanci zajišťují sami ze svých zásob, dodávku jídla od ruské strany odmítli, nechtěli se údajně stát předmětem ruské propagandy. Na začátku dostávali za den porce dvě. Protože ale netuší, jak dlouho na místě zůstanou, omezili se na jedno jídlo denně. Jde zejména o chléb a různé kaše. „Pracovníci chodili po stanici a hledali zbývající bonbóny a sušenky v kancelářích a skříňkách," popsala Natalia.

Podle Natalie se ruští vojáci jinak k zaměstnancům chovají „s respektem“. Přesto se tamní podmínky nedají dlouhodobě vydržet. Zařízení nemá prostory na spaní, lidé si tak provizorně ustlali na stolech nebo na zemi. „Můj příbuzný spí na stole, oblečený v několika mikinách. V této situaci nemůže moc spát, protože musí sledovat všechno, co se v elektrárně děje,“ uvedla.

Dostaňte je ven

Příbuzní zajatých Ukrajinců jsou zoufalí. Prosí úřady, aby zajistily bezpečnou cestu domů pro jejich vyčerpané partnery či sourozence. „Všichni jsou tam unavení a zoufalí. Pochybují, že se o ně někdo zajímá. Nemají pocit, že by někdo něco dělal, aby je zachránil," řekl reportérům BBC další příbuzný jednoho z pracovníků.

Náročné podmínky potvrzuje také Státní inspektorát jaderného dozoru Ukrajiny. Zaměstnanci, kteří běžně pracují ve dvanáctihodinových směnách, už mají za sebou od převzetí elektrárny ruskými silami více než čtrnáct po sobě jdoucích směn. „Provozní personál je fyzicky i morálně vyčerpaný a může provádět pouze omezený počet opatření k udržení bezpečnosti elektrárny. Tento stav, i přes vysokou profesionalitu, může způsobit chyby," varoval úřad.

Přestože již Černobyl není funkční elektrárnou, nebyl nikdy zcela opuštěn a i nyní vyžaduje neustálou správu. Poté, co před 36 lety vybuchl reaktor číslo čtyři, jeho další reaktory ještě několik let fungovaly. Pro ubytování pracovníků, kteří byli po nehodě evakuováni, bylo postaveno celé město Slavutyč.

Ohrožení bezpečnosti

Za normálních okolností nastupují dělníci na začátku směny do vlaku ze Slavutyče a po konci práce se vrací domů. Nyní jsou však už dva týdny nuceni žít přímo v elektrárně. „Situace je komplikovaná a napjatá. Je to pro ně náročné morálně, psychicky i fyzicky,“ řekl BBC starosta Slavutyče Jurij Fomičev. Podle něj také některým zaměstnancům začínají docházet potřebné léky.

Aby si alespoň trochu odpočinuli, rozdělili se lidé na dvě menší směny. Přesto má Fomičev obavy, že dlouhodobý stres ovlivní schopnost personálu bezpečně vykonávat všechny povinnosti. „Jejich koncentrace je za těchto podmínek horší a horší. Je to ohrožení bezpečnosti,“ sdělil.

Podle BBC je ruská strana ochotna nechat směny vyměnit, nemůže však prý zaručit jejich bezpečnost při cestě domů. Vlak mezi Slavutyčem a Černobylem krátce cestuje přes Bělorusko, hlavního spojence Ruska. Žádná definitivní dohoda zatím nepadla.

Ruská vojska při obsazování elektrárny před dvěma týdny zapříčinila zvýšení úrovně radiace v regionu. Těžká vojenská technika totiž narušila kontaminovaný prach v okolí. Podle profesora environmentálních věd z University of Portsmouth Jamese Smithe, který se na Černobyl dlouhodobě zaměřuje, však radiace zatím nedosáhla znepokojivé úrovně. „V tomto ohledu naštěstí nevidím žádné větší nebezpečí," ujistil.