„Zranění jsou vážná, měl přijít o jednu dolní končetinu, každopádně je jeho stav nyní stabilizovaný a je mimo ohrožení života,“ řekl serveru Zamrazil. Jedná se podle něj o muže, který vystupuje na twitteru pod přezdívkou Cohen Barbarian.

Ministerstvo zahraničí zprávu o zraněném Čechovi nepotvrdilo. „Česká ambasáda na Ukrajině zatím o zraněném nemá žádné informace,“ řekl Lidovkám mluvčí ministerstva Daniel Drake.

Ukrajinští vojáci v Kyjevě. Ilustrační snímek
Ukrajina pohřešuje sedm tisíc vojáků. Snad jsou naživu v zajetí, doufá Kyjev

V březnu byl při bojích na Donbasu zraněn český medik z projektu Phoenix. Po několika dnech byl z Ukrajiny převezen do Ústřední vojenské nemocnice v Praze, jeho stav by měl být stabilizovaný. Podle informací ministerstva zahraničí padli na Ukrajině při bojích proti ruské armádě dva čeští dobrovolníci. Jeden minulý měsíc, druhý loni v červnu.

Jaké jsou české ztráty? 

Podle Zamrazila jsou ve skutečnosti české ztráty zřejmě vyšší. „Píše se o dvou, ale bude jich bohužel více. Počet se ale nedá přesně odhadnout, mohlo by jít o deset až patnáct Čechů,“ míní.

Ministerstvo zahraničí uvádí, že na Ukrajině je nyní přibližně 150 Čechů, kteří tam pracují, žijí se svými rodinami nebo přišli dobrovolně pomáhat Ukrajině v boji proti ruské agresi, napsaly Lidovky.cz