Málokterý turista odchází z Londýna bez fotky příslušníků královské gardy, kteří mimo jiné střeží sídlo britského panovníka - Buckinghamský palác. Červené uniformy a vysoké černé kožešinové čepice jsou natolik ikonickou součástí londýnského koloritu (společně s tradiční výměnou stráží u paláce, která vždy přitahuje stovky diváků), že se motiv královské gardy objevuje i na mnoha suvenýrech. 

Milion a sedm set tisíc Evropanů se podepsalo pod evropskou občanskou iniciativu Evropa bez kožešin:

Na kožešinových farmách patří k oblíbeným například chov norků
Evropa bez kožešin. Chov norků či lišek a prodej kožichů mají v Unii skončit

Některým ale tradiční oděv leží v žaludku. Konkrétně ochráncům přírody a ekologickým aktivistům vadí, že čepice jsou zhotoveny z pravé medvědí kůže. Jak napsala veřejnoprávní stanice BBC, v uplynulých dnech se znovu ozvali. Organizace People for the Ethical Treatment of Animals (PETA), zabývající se ochranou zvířat, zveřejnila video zabíjení medvědů s tím, že jsou nelítostně vražděni a jejich kůže se pak používá na výrobu čepic královské gardy, která by se jich podle autorů spotu měla vzdát. 

Výměna stráží v podání královské gardy:

Zdroj: Youtube

Hlas pro video propůjčil na Britských ostrovech známý herec Stephen Fry. „Tradice není nikdy omluvou pro krutost. Tím, že garda dál nakupuje čepice zhotovené z medvědí kůže, britská vláda podporuje poptávku po kožešinách a účinně motivuje lovce,“ řekl mimo jiné ve spotu. 

Video organizace PETA o zabíjení medvědů. UPOZORNĚNÍ - Spot není vhodný pro citlivé povahy:

Zdroj: Youtube

Ministerstvo: Alternativa zatím není

Video z lovu medvědů, který se odehrává v Kanadě, natočil tajně podporovatel PETA. Lovci medvědy nalákají na potravu a následně po nich střílejí z kuší. „Vyprávění k videu oznamuje, že medvědi nemusí zemřít hned, ale až později v bolestech na infekci v ráně nebo krevní ztráty,“ popsala BBC. 

Až čtyři tisíce kilometrů daleko putují z Česka hospodářská zvířata do dalších zemí, kde jsou porážena na maso
Práva zvířat by měla být zakotvena v ústavě, požadují jejich ochránci

Zástupci organizace PETA uvedli, že se budou snažit dostat video ke králi Karlovi III., který je sám ochráncem přírody. Na svém webu organizace zmínila, že se v boji za zastavení nošení čepic z medvědí kůže angažuje už více než 20 let. Kampaň v minulosti podpořila třeba i herečka Pamela Andersonová. Členové PETA rovněž navrhli, aby garda nově nosila čepice z umělé kožešiny.

Mluvčí britského ministerstva obrany reagovala, že se kožešinové čepice pořizují na legálním trhu a pouze z medvědů zabitých při oficiálně povolených lovech. „K dnešnímu dni alternativy ještě nesplňují normy požadované k zajištění účinné náhrady obřadních čepic z medvědí kůže,“ vyjádřili se zástupci ministerstva.

Čepice z medvědí kůže jsou tradiční součástí oděvu královské gardy. „Příslušníci je nosí už více než 200 let,“ připomněl magazín Time

Čepice z medvědí kůže v dějinách

Tyto pokrývky hlavy nosily jednotky granátníků, kteří se na bitevních polích začali hojně objevovat v 17. století. 

Vysoké huňaté čepice z medvědí kůže zvané „medvědice“ byly mimo jiné poznávacím znamením granátníků sloužících v habsburských pěších kompaniích. Pruští granátníci si je zase jako první zkrášlili kovovou ozdobou v přední části. 

Čepice nosila i francouzská císařská garda, a právě po střetech s ní v napoleonských bitvách je přijaly za své i britské jednotky. 

Francouzská císařská garda z dob napoleonských válek v čepicích z medvědí kůže.Francouzská císařská garda z dob napoleonských válek v čepicích z medvědí kůže.Zdroj: Wikimedia Commons, Hippolyte Bellangé, volné dílo

Většina zemí od těchto pokrývek hlavy začala ustupovat v 19. a 20. století kvůli jejich vysoké ceně. 

Nyní je využívají jen jednotky států, a to pouze při ceremoniálních příležitostech - nejznámějším příkladem je britská královská garda. Podobné čepice nosí také některé italské, dánské či švédské nebo nizozemské jednotky. Italové, Dánové a Švédové ale z ekologických důvodů nosí čepice z umělé kožešiny, ne pravé, a lze je vidět skutečně jen velmi zřídka. 

Příslušník dánské královské stráže v čepici z medvědí kůže. Kovové ozdoby v přední části historicky jako první zavedli Prusové.Příslušník dánské královské stráže v čepici z medvědí kůže. Kovové ozdoby v přední části historicky jako první zavedli Prusové.Zdroj: Wikimedia Commons, patano, CC BY-SA 3.0

Vzhledem k tomu, že britská Královská garda je čepicemi z medvědí kůže extrémně proslulá, vede vůči jejímu postoji k těmto pokrývkám hlavy téměř od začátku 21. století organizace PETA protesty.

Zdroj: Wikipedia