„Policie identifikovala všech 19 těl těch, kteří zemřeli v důsledku náletů provedených ruskou armádou v sobotu 25. května,“ napsal Klymenko a dodal, že práce pátracích týmů „nebyla jednoduchá“. Kriminalisté podle něj prohledávali sutiny a popel s pomocí speciálního vybavení, lidské pozůstatky pak identifikovala DNA laboratoř. Vzorků měli přes sto, některé z nich našli i kynologové se služebním psem.

„Zahynulo 12 mužů a sedm žen. Mezi oběťmi je 17letý chlapec a 12letá dívka. Dalších 54 lidí bylo zraněno,“ uvedl Klymenko a podotkl, že se jednalo o běžný obchod. „Nepřítel se snaží ospravedlnit údery na hypermarket, tiskárnu a další objekty civilní infrastruktury úplnými bludy,“ doplnil ministr vnitra.

Rusko od začátku své invaze na Ukrajinu z února 2022 popírá, že by záměrně útočilo na civilní cíle. Proti tomu však hovoří přímé důkazy nejen ukrajinských úřadů, ale i mezinárodních organizací, západních zemí či médií.

Charkov je terčem ruských vzdušných útoků už od prvních dnů invaze, v prvních měsících se ho Rusové i pokoušeli neúspěšně dobýt. Ukrajinští vojáci je v září 2022 během bleskové ofenzivy vytlačili z téměř celé části Charkovské oblasti, kterou Rusové do té doby okupovali.

V posledních měsících Rusko zintenzivnilo vzdušné útoky na Charkovskou oblast i na regionální metropoli a tento měsíc obnovilo pozemní ofenzivu na severu regionu, který hraničí s Ruskem.