Ve vesnici Šyroka Balka byl zabit dospělý pár, jejich 23denní dítě a další muž, oznámil Klymenko. Dvanáctiletý syn dvojice utrpěl velmi vážná zranění, kterým následně podlehl v nemocnici. Další dva lidé byli zabiti a jeden zraněn v sousední vesnici Stanislav, která byla podle Klymenka zasažena 12 dělostřeleckými údery.

„Teroristé nikdy nepřestanou ochotně zabíjet civilisty,“ napsal Klymenko na telegramu, kde zveřejnil i fotografie poničených domů. „Teroristé musí být zastaveni. Silou. Ničemu jinému nerozumí,“ zdůraznil ministr. Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak později doplnil, že při dalším ostřelování, které mířilo na oblastní metropoli Cherson, utrpěli zranění tři lidé.

Šéf wagnerovců Prigožin v prostorách budovy velitelství Jižního vojenského okruhu v Rostovu na Donu
Moskva zřejmě přestala financovat wagnerovce. Zredukují počet členů, míní Londýn

Podle nedělní zprávy ukrajinské generální prokuratury během války, kterou loni v únoru rozpoutalo Rusko svou invazí na Ukrajinu, zahynulo nejméně 500 ukrajinských dětí. Téměř 1100 jich utrpělo zranění. Prokuratura zároveň upozornila, že bilance není úplná, neboť nemá přístup do ukrajinských oblastí, které Rusko okupuje.

Ukrajinská armáda loni v listopadu vytlačila ruské okupanty ze severní části Chersonské oblasti, ale síly Kremlu tuto oblast na pravém břehu řeky Dněpr i nadále pravidelně ostřelují ze vzduchu. Levý břeh Dněpru v Chersonské oblasti Rusové stále okupují.

Kyjev: Dosáhli jsme částečného úspěchu

Na osvobození dalších částí jižní Ukrajiny se soustředí jeden ze směrů ukrajinské protiofenzivy. Ukrajinští vojenští představitelé v sobotu večer uvedli, že vojáci dosáhli na jihu „částečného úspěchu“, a to poblíž klíčové vesnice v Záporožské oblasti Robotyne. Dobyta byla i další blíže nespecifikovaná území. Ukrajina potřebuje znovu získat kontrolu nad touto oblastí, aby mohla pokračovat v postupu na jih směrem k Melitopolu a Berďansku.

Ukrajinská armáda provádí útočné operace v Záporožské oblasti už delší dobu, vojáci se podle svého velení opevňují v dosažených liniích a snaží se o potlačení palby dělostřeleckých baterií protivníka.

Kerčský most vedoucí z ruské pevniny na Rusy okupovaný ukrajinský Krym
Na Krymský most měly zaútočit ukrajinské rakety. Moskva pohrozila odvetou

Podle informací z uplynulých dní ukrajinské jednotky pronikly do první linie ruské obrany, ale postup komplikují hustá minová pole, technické překážky včetně protitankových příkopů a chybějící letectvo na ukrajinské straně. „Rusů je tam velice mnoho. Na čtvereční metr jich není méně než min,“ řekl podle agentury Unian zástupce velitele uskupení vojsk Tavrija Serhij Kuzmin.

I podle ukrajinského ministra obrany je nyní Ukrajina nejvíce zaminovaným státem na Zemi. „Vojáci na některých místech odhalili pět min na každém čtverečním metru,“ řekl Oleksij Reznikov v rozhovoru s deníkem The Guardian.