Zelenskyj na tiskové konferenci nazvané Únor. Rok nezlomnosti, kterou zahájil minutou ticha, mimo jiné ocenil, že Peking v představeném plánu myslel na jadernou bezpečnost i územní celistvost, i když o ní hovoří pouze obecně.

„Jsou tam určité společné body a další myšlenky, na kterých se neshodneme, ale je to alespoň něco,“ řekl Zelenskyj. Důležitější než slova ale podle něj budou až konkrétní činy. Uvedl také, že se plánuje setkat s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. „Bylo by prospěšné pro obě strany,“ řekl podle agentury Reuters Zelenskyj.

Sídlo ruského ministerstva zahraničí se odráží ve výloze moskevského obchodu
Rusko podpořilo čínský plán. Ukrajina se musí smířit s územní realitou, tvrdí

Čína v pátek vyzvala k příměří mezi Ruskem a Ukrajinou a k zahájení mírových jednání a v dokumentu nazvaném Čínské stanovisko k politickému urovnání ukrajinské krize představila dvanáctibodový plán k ukončení války. Mimo jiné v něm vybízí, aby se obě země zdržely útoků na civilní obyvatelstvo, ke zřízení humanitárních koridorů, ale i k ukončení západních sankcí proti Rusku.

Rok bolesti i jednoty 

Ruská vojska překročila hranice s Ukrajinou po měsících stupňujícího se napětí přesně před rokem, 24. února 2022, a zahájila tak agresi v plném rozsahu. Zelenskyj už dnes k výročí ruské invaze zveřejnil videoposelství. Byl to rok bolesti, smutku, víry a jednoty, napsal také dopoledne na twitteru.

„Vyhrajeme, protože pravda je na naší straně,“ řekl Zelenskyj na tiskové konferenci.

Situace v ukrajinském Charkově, únor 2023
Ukrajina je po roce války vyčerpaná. Ale hrdá, nepokořená dál bojuje o vítězství

Prezident také vyzval k uspořádání summitu mezi zeměmi Latinské Ameriky a Afriky, s nimiž podle nich měla Ukrajina od získání samostatnosti více spolupracovat. „Myslím, že jsme promarnili velkou část naší nezávislosti. Ukrajina do této doby neměla žádné silné partnery. Chybí nám podpora ze strany Latinské Ameriky a afrického světadílu,“ uvedl prezident, podle kterého měl Kyjev na navázání partnerství 30 let.

Právě převážně africké a latinskoamerické země se ve čtvrtek zdržely nebo hlasovaly proti rezoluci, kterou přijalo Valné shromáždění OSN. Rusko v ní znovu vyzvalo, aby okamžitě stáhlo své jednotky z Ukrajiny. Text schválený vpředvečer prvního výročí invaze podpořilo 141 zemí.

Nejhorší den? Návštěva Buči 

Novináři z celého světa se v pátek při konferenci, která podle agentury AP byla v rozporu s bezpečnostními protokoly jeho úřadu vysílaná živě, ptali Zelenského nejen na geopolitické záležitosti, ale i na osobní dojmy rok od začátku invaze. Prezident se opět nevyhnul emocím, a to když odpovídal na otázku, který den byl pro něj za poslední rok nejhorší.

Sídlo čínského ministerstva zahraničí v Pekingu.
Jak ukončit válku na Ukrajině: Čína předložila plán, vyzvala k příměří a jednání

„Buča. Byla to Buča,“ řekl se slzami v očích, když vzpomínal na svou první návštěvu města na předměstí Kyjeva, které se po osvobození loni na jaře stalo symbolem hrůz páchaných ruskými invazními vojsky.

Rusko dnes také vyzval, aby svou agresi ukončilo. „Respektujte naše právo žít v naší zemi. Opusťte naše území. Přestaňte nás bombardovat,“ řekl Zelenskyj. „Přestaňte ničit naší infrastrukturu, energetiku, pitnou vodu,“ uvedl.