Ukrajinská pohotovostní služba (DSNS) před pár dny zveřejnila snímek, který obletěl svět. Je na něm drobný psík Jack Russel teriér oblečený do vojenské vesty. A není to jen tak obyčejný pes. Patron je totiž váženým členem speciálního černihivského pyrotechnického týmu, který je obrovsky důležitou složkou v odrážení agrese ruské armády. 

„Jsou mu dva roky a je duší i maskotem našich černihivských pyrotechniků. Doprovází je vždy a všude. A mimochodem, má moc rád sýr a tak ho naši chlapci občas rozmazlí něčím lahodným,“ napsala DSNS na Twitteru. Příběh čtyřnohého hrdiny okamžitě dojal a obletěl svět. 

Sameček krysy obrovské jménem Magawa oceněný britskou veterinární charitou za odvahu a oddanost při hledání min v Kambodži
Uhynula vyznamenaná krysa Magawa. V Kambodži odhalila desítky nášlapných min

A protože se dvouletá Jack Russel stal hvězdou mezinárodních rozměrů a miláčkem nejen Ukrajinců, informuje DSNS o jeho příběhu dál. 19. března na Twitter vložila video se vzkazem: „Novinky od Patrona! Náš černihivský maskot pracuje dál. Od začátku války on a jeho lidští kolegové  zlikvidovali téměř 90 výbušných zařízení. Děkujeme, příteli, za tvoji neúnavnou práci!“

Na světě je do programů detekce výbušnin zapojeno kolem 750 psů ve 23 zemích. Jejich skvělý čich jim umožňuje nejen detekovat miny, drogy a zbraně, ale jsou schopni rozpoznat také mnohá vážná lidská onemocnění.