Ministryně zahraničí Liz Trussová a bývalý ministr financí Rishi Sunak se zrovna přeli ohledně daní, když se ve studiu náhle ozvala hlasitá rána. Na videu, které se šíří na sociálních sítích, je vidět, jak znepokojená Trussová po hlučném otřesu říká: „Ach můj bože." Televize Talk TV a deník The Sun, jež pořad vysílaly, krátce poté informovaly, že zkolabovala moderátorka Kate McCannová.

„I když je v pořádku, lékařské doporučení bylo, že bychom neměli pokračovat v debatě. Omlouváme se našim divákům a posluchačům," uvedla Talk TV na twitteru.

McCannová setkání moderovala sama. Novinář Harry Colle, který měl diskuzi uvádět spolu s ní, odstoupil kvůli potvrzenému covidu-19.

Trussová a Sunak se před předčasným koncem debaty opět střetli kvůli postoji k daním a veřejným výdajům a kvůli tomu, co by udělali pro řešení krize životních nákladů. Šéfka britské diplomacie tvrdí, že Sunakův důraz na vyrovnané hospodaření státu a zvýšení daní pro podnikatele by přivedly ekonomiku do recese.

„Myslím si, že je morálně špatné, abychom ve chvíli, kdy rodiny bojují o zaplacení jídla, zvýšili daně obyčejným lidem, když jsme v našem manifestu říkali, že to neuděláme, a když jsme to nemuseli dělat," řekla Trussová.

Sunak, jehož odchod z vlády počátkem tohoto měsíce odstartoval Johnsonův pád, argumentoval tím, že peníze ze zvýšených daní jsou nutné na zaplacení dodatečných výdajů na zdravotnictví. „Myslím, že morálně špatné je žádat naše děti a vnuky, aby platili účty, na které jsme nebyli připraveni," opáčil Sunak.

Úterní debata byla druhým přímým soubojem obou uchazečů, z nichž příštího vůdce konzervativců a tedy i ministerského předsedu bude vybírat všech téměř 200.000 členů Konzervativní strany. V pondělní diskuzi podle názoru 50 procent účastníků průzkumu agentury YouGov v řadách konzervativců Trussová předvedla lepší výkon, zatímco 39 procent dotázaných podpořilo Sunaka. Jméno příštího britského premiéra má být oznámeno 5. září.