Bombardování Činoherního divadla v Mariupolu nezabránily ani dva obrovské nápisy “Děti”, které na obou koncích budovy Ukrajinci napsali v ruském jazyce ve zjevné snaze ochránit ji před ostřelováním. Varování zachytily dva dny před útokem satelitní snímky americké společnosti Maxar Technologies. Fotografii divadla Američané zveřejnili jen několik hodin po útoku.

Starosta města Vadim Bojčenko prohlásil, že tento útok Ukrajina Rusku nikdy neodpustí. „Ruská letadla záměrně shodila obrovskou bombu na činoherní divadlo v centru města Mariupol,“ řekl prezident Zelenskyj ve svém nočním projevu. Před ostřelováním se tam údajně skrývaly stovky lidí, kteří jsou nyní zasypáni troskami budovy, která byla totálně srovnána se zemí.

Podle ukrajinského ministerstva zahraničí byl počet obětí ještě ve čtvrtek ráno stále neznámý. Neustálé ostřelování totiž bránilo Ukrajincům ve zhodnocení počtu ztrát na lidských životech. 

Ruští vojáci
Na Ukrajině se dopouštíme zločinů. Zajatí ruští vojáci řekli, jaké měli rozkazy

Okolo desáté hodiny dopoledne pak agentura Reuters s odvoláním na zdroj z radnice informovala, že kryt pod divadlem zřejmě středeční bombardování vydržel. Podle ukrajinského poslance a podnikatele Sergeje Taruty z něj momentálně vychází přeživší. „Po strašlivé noci plné nejistoty ráno 22. dne války konečně dobrá zpráva z Mariupolu! Protiletecký kryt přežil. Trosky se začaly rozebírat, lidé vycházejí živí," napsal Taruta na Facebooku.

Snímek divadla před útokem a po útoku zveřejnil na svém Twitteru ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, který k němu napsal: „Rusové nemohli nevědět, že jde o civilní úkryt. Zachraňte Mariupol! Zastavte ruské válečné zločince!“

Ruské ministerstvo obrany však popřelo, že by za útokem na divadlo stála jejich armáda. Ve svém prohlášení píší, že má bombardování na svědomí ukrajinská nacionalistická jednotka Azov, která v divadle držela své rukojmí a horní patro využívala jako střelnici.

Podobně Rusko, v čele s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, reagovalo už na bombardování mariupolské nemocnice, když tvrdilo, že se v budovách žádné matky ani děti nenacházely. Mezi potvrzenými oběťmi se nicméně později objevila žena ve vysokém stádiu těhotenství.

Na straně Ukrajiny nadále zůstává i americký prezident Joe Biden, který nejenže přislíbil zemi obrovskou dodávku zbraní, včetně dronů a protiletadlových střel, ale také se na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina vyjádřil dosud nejostřejšími slovy. „Myslím si, že je válečný zločinec," řekl.