Rodina Orlandiových žila ve Vatikánu, kde otec dívky pracoval jako strážný v papežské domácnosti. Nevyřešený případ znovu v pondělí otevřel promotor spravedlnosti Alessandro Diddi po několika žádostech dívčina bratra Pietra Orlandiho, který se posledních 40 let neúnavně snažil o odhalení pravdy o jejím zmizení. Právnička rodiny Orlandiových Laura Sgròová sdělila stanici Sky News, že nemá žádné nezávislé potvrzení vývoje událostí. „O vyšetřování jsme se dozvěděli až z médií,“ doplnila.

Rodina před několika týdny požádala italský parlament, aby se zmizením Emanuely znovu začaly zabývat úřady a aby Vatikán předal veškeré informace, které o dívčině zmizení má, informuje stanice CBSNews. Orlandiovi také před rokem psali papeži, neboť se chtěli setkat s promotorem spravedlnosti. „Jsme samozřejmě rádi, že se vyšetřováním zabývají, ale opravdu doufáme, že to skutečně přinese konkrétní odpovědi,“ dodala Sgròová.

Teutonský hřbitov ve Vatikánu prý může ukrývat temné tajemství
Vatikán pátrá po stopách 36 let starého zločinu. Otevřel dvě hrobky, hledá tělo

Diddi potvrdil obnovení vyšetřování pro LaPresse poté, co o něm jako první informovala tisková agentura Adnkronos. „Všechny spisy, dokumenty, zprávy, informace a svědectví související s případem budou znovu prozkoumány, aby se objasnila řada otázek a nezůstal kámen na kameni,“ uvedla agentura.

Společně s tímto případem se znovu otevírá i nevyřešené zmizení patnáctileté Mirelly Gregoriové. Dívku začali hledat jen pár týdnů před Emanuelou. Zmizela poté, co své matce řekla, že jde na rande. Dlouhou dobu vyšetřovatelé předpokládali, že mezi oběma zmizeními existuje souvislost.

Nový dokument Netflixu

Vyšetřování přichází několik měsíců poté, co streamovací platforma Netflix uvedla dokument Dívka z Vatikánu. V průběhu let bylo zmizení spojováno se vším možným. Od spiknutí s cílem zabít svatého Jana Pavla II. přes finanční skandál s vatikánskou bankou až po římské zločinecké podsvětí. Právě těmito teoriemi se čtyřdílná minisérie zabývá, informuje stanice CBSNews.

Jedním z nejpřekvapivějších tvrzení ze série je podle deníku The Guardian rozhovor s Emanuelinou kamarádkou z dětství. Tvrdí v něm, že se jí dívka těsně před zmizením svěřila, že jí dělal sexuální návrhy vysoce postavený vatikánský duchovní.

Jeffrey Dahmer na policejním snímku z roku 1982.
Vrah Jeffrey Dahmer: Fetiše se u něj rozvíjely už od dvanácti, myslí si otec

Zmizení dokonce kdysi lidé spojovali se zatčením Mehmeta Aliho Ağcu, který šel v roce 1981 do vězení za pokus o atentát na tehdejšího papeže Jana Pavla II. Mysleli si, že chtějí Emanuelu využít k vydírání Vatikánu, aby Turka propustil.

Podle další teorie, kterou dokument odhalil, Emanuelu odvezli do Londýna, kde několik let žila v mládežnické ubytovně vlastněné katolickou kongregací. Náklady na její pobyt měl financovat Vatikán. Emanuela pak podle této verze v Londýně zemřela. Její tělo poté převezli zpět do Říma a ve Vatikánu pohřbili.

Zdroj: Youtube

V roce 2019 se rodina domnívala že možná našla ostatky dcery poté, co na vatikánském Teutonském hřbitově objevili ve dvou hrobkách německých princezen lidské ostatky. Následné vyšetřování ovšem prokázalo, že nemohlo jít o kosti unesené Emanuely ani Mirrely. Byly příliš staré.

Emanuelin bratr se nevzdal ani po čtyřech dekádách

Sgròová a Orlandi navíc minulý měsíc oznámili novou iniciativu za svolání parlamentní vyšetřovací komise k případu. Ital se již 40 let snaží najít odpovědi na otázky týkající se zmizení jeho sestry a tvrdí, že podle jeho názoru Svatý stolec v případu tají informace, které by mohly usvědčit vysoce postavené duchovní.

Australští policisté konečně odhalili identitu muže známého pod přezdívkou Zrůda z Bondi, jehož řádění lidi na australském pobřeží děsilo dlouhá desetiletí
Děsivého násilníka odhalili až po 40 letech. Zrůdu z Bondi v něm nikdo nehledal

Tři předchozí iniciativy v parlamentu neuspěly. Sgròová a opoziční poslanec Carlo Calenda ovšem namítali, že Vatikán nemůže považovat případ za uzavřený, když zůstává tolik nezodpovězených otázek. „Jsme velký sekulární národ, který se k Vatikánu chová s respektem, ale případ rozhodně nelze tímto způsobem považovat za uzavřený," prohlásil Calenda.

Orlandi v pondělním rozhovoru pro RaiNews24 označil Diddiho rozhodnutí o znovuotevření případu za pozitivní krok. Dodal, že Vatikán zřejmě změnil názor, překonal svůj dosavadní odpor a nyní se bude případem zabývat od začátku.

Bratr Emanuely Orlandi při setkání s papežem Janem Pavlem II.Bratr Emanuely Orlandi při setkání s papežem Janem Pavlem II.Zdroj: ČTK/AP

Nové světlo na zmizení by také mohla vrhnout kniha arcibiskupa Georga Gänsweina, který pracoval jako dlouholetý sekretář zesnulého emeritního papeže Benedikta XVI. Kniha má vyjít ve čtvrtek 12. ledna a dle jeho slov se bude zabývat právě i záhadou zmizení dívky z Vatikánu.