„Večer 12. ledna bylo dokončeno osvobození města Soledar, které je důležité pro pokračování úspěšných útočných operací v doněckém směru,“ prohlásil podle agentury TASS mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov, přičemž použil termín „osvobození“, kterým Moskva označuje dobytí a okupaci ukrajinských měst.


Mluvčí východního uskupení ukrajinských sil však podle ruskojazyčného webu stanice BBC uvedl, že ukrajinské ozbrojené síly jsou stále ve městě a bojují. „Boje se odehrávají v samotném městě. Informace o tom, že se ukrajinské síly stáhly ze Soledaru, není pravdivá. Boje tam pokračují,“ uvedl Čerevatyj a podotkl, že nepřítel tam má převahu, jelikož k Soledaru vrhnul maximum svých sil. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová ráno uvedla, že noc v Soledaru byla „horká“ a boje pokračovaly.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.
Přijali jste nás bez váhání. Každý Ukrajinec je vděčný českému lidu, říká Kuleba

Mluvčí ruského ministerstva obrany tvrdil, že Rusko dobylo Soledar s pomocí nepřetržitých úderů letectva, raketových vojsk a dělostřelectva na pozice ukrajinských ozbrojených sil. Podle Konašenkova plná kontrola nad Soledarem umožňuje Rusům odříznout zásobovací trasy a zablokovat a obklíčit ukrajinské jednotky v Bachmutu, který se nachází několik kilometrů jihozápadně od Soledaru a Rusko se ho snaží dobýt už měsíce.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své poslední zprávě o situaci na Ukrajině napsal, že ruské invazní síly pravděpodobně obsadily většinu, ne-li celý Soledar. Podle analytiků ISW však nejde o operačně významný vývoj - označili ho za „malé vítězství“ pro ruskou armádu, které pravděpodobně není předzvěstí brzkého obklíčení Bachmutu.

„Geolokační záběry zveřejněné 11. a 12. ledna naznačují, že ruské síly pravděpodobně kontrolují většinu, ne-li celý Soledar, a pravděpodobně vytlačily ukrajinské síly ze západních okrajů obce,“ uvádí ve své zprávě ISW.

O strategickém významu Soledaru se vedou diskuze, podle některých názorů by jeho dobytí usnadnilo Rusům přístup k Bachmutu a zkomplikovalo zásobování ukrajinských obránců. ISW se nicméně ve své poslední zprávě domnívá, že "ruské informační operace" význam Soledaru zveličily. Institut soudí, že obsazení Soledaru neumožní ruským silám získat kontrolu nad důležitými ukrajinskými zásobovacími trasami do Bachmutu ani se lépe rozmístit k obklíčení města v krátkodobém horizontu.

Salvový raketomet ukrajinské armády Grad odpaluje jednu z raket na ruské pozice v přední linii poblíž Soledaru v  Doněcké oblasti na východě Ukrajiny 11. ledna 2023
Ukrajinská armáda hlásí, že zlikvidovala přes 100 ruských vojáků u Soledaru

Obě strany utrpěly podle agentury Reuters v bitvě o nevelký Soledar, kde před ruskou invazí žilo na 10 tisíc obyvatel, velké ztráty. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak nedávno označil v rozhovoru s agenturou AFP boje o kontrolu nad Soledarem a Bachmutem za nejkrvavější od začátku ruské invaze na Ukrajinu.

Pád Soledaru, kde se nacházejí rozsáhlé solné doly, by podle agentury AP pro Kreml znamenal vzácné vítězství po řadě neúspěchů na bojišti, kterým čelí ruská vojska v posledních měsících své invaze na Ukrajinu.