ISW uvádí, že Putin se může snažit o příměří s cílem umožnit ruským jednotkám, aby si odpočinuly a obnovily ofenzivu v kritických oblastech fronty. „Taková operace by přinesla nepoměrnou výhodu ruským silám a začala připravovat Ukrajinu o iniciativu,“ píší američtí analytici v hodnocení aktuální situace. Putin podle nich nemůže očekávat, že by Kyjev přistoupil na podmínky nečekaně vyhlášeného příměří, a možná ho oznámil s cílem ukázat Ukrajince jako nepřizpůsobivé a neochotné vyjednávat.

Ruský prezident Vladimír Putin při telefonickém rozhovoru v moskevském Kremlu 5. ledna 2022
Putin nařídil na pravoslavné Vánoce zastavit palbu. Pokrytectví, reagoval Kyjev

ISW poznamenává, že zorganizovat a uvést v život klid zbraní nějaký čas trvá a mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ještě 14. prosince říkal, že Rusko žádné příměří na ortodoxní Vánoce neplánuje. „Datum ruských ortodoxních Vánoc je známé po staletí, a pokud by to Putin s nábožensky motivovaným příměřím myslel vážně, měl více než dost času ho připravit,“ podotýká ISW.

Pro ruskou propagandu je Putinovo nábožensky motivované příměří součástí informační operace, v níž je Ukrajina vydávána za někoho, kdo potlačuje věřící, a Putin za opravdového ochránce křesťanské víry.

Pravoslavné Vánoce

K dočasnému příměří vyzval v předvečer Vánoc moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve, aby se věřící mohli zúčastnit svátečních bohoslužeb. Pravoslavná církev slaví Vánoce 7. ledna podle juliánského kalendáře a bohoslužby se obvykle konají v noci ze 6. na 7. ledna. Šéf Kremlu podle prohlášení své kanceláře reagoval na výzvu patriarchy a nařídil ministrovi obrany, aby zavedl režim příměří podél celé fronty na Ukrajině od pátečních 12:00 (10:00 SEČ) do 24:00 (22:00 SEČ) v sobotu 7. ledna.