V otevřeném dopise se zaměřila na dětské oběti a konkrétně zmínila jména tří dětí, které při bombardování zemřely. Řekla, že Ukrajina chce mír, ale bude bránit své hranice a svou identitu.

Místo pobytu čtyřiačtyřicetileté Zelenské není známo a její manžel, prezident Volodomyr Zelenskyj, tvrdí, že jeho rodina je cílem ruských sil.

Zhroucená žena, které zemřelo 18 měsíční dítě po ostřelování Mariupolu.
Světem otřásl smutný příběh: Při ruském útoku na Mariupol zemřelo 18měsíční dítě

Vraždění dětí

V dopise zveřejněném od úterního večera na internetových stránkách ukrajinského prezidenta v angličtině uvedla, že obdržela mnoho žádostí o rozhovor, a že její dopis slouží jako odpověď.

Sdělila, že invazi je „nemožné uvěřit. Země byla klidná, města, městečka a vesnice byly plné života.” Navzdory ruským snahám vykreslit situaci jako „speciální operaci” označila invazi za „masové vraždění ukrajinských civilistů”.

„Snad nejděsivější a nejničivější na této invazi jsou dětské oběti. Osmiletá Alice, která zemřela v ulicích Ochtyrky, zatímco se ji její dědeček snažil chránit. Nebo Polina z Kyjeva, která zahynula při ostřelování i se svými rodiči. Čtrnáctiletý Arsenij byl zasažen troskami do hlavy a nemohl být zachráněn, protože se k němu kvůli intenzivním požárům nemohla včas dostat sanitka,” jmenovala Zelenská dětské oběti.

„Když Rusko říká, že nevede válku proti civilistům, volám jména těchto zavražděných dětí jako první,” dodala.

Život v krytu

Poukázala také na časté záběry lidí schovávajících se v kyjevském či charkovském metru, kde se snaží v bezpečí přečkat neustálé bombardování a ostřelování měst. „V některých městech se rodiny nemohou dostat z bombových úkrytů několik dní po sobě kvůli nevybíravému a záměrnému bombardování a ostřelování civilní infrastruktury,” vylíčila hrozivou realitu uplynulých dní.

Odkázala i na novorozené děti, které se právě kvůli ruským útokům nemohou tradičně narodit v nemocnicích. „První novorozenci války viděli betonový strop sklepa, poprvé se nadechli štiplavého vzduchu podzemí a přivítala je uvězněná a terorizovaná komunita. V tuto chvíli je zde několik desítek dětí, které nikdy v životě nepoznaly klid,” uvedla v dopise.

Dále sdělila, že některým lidem není možné dostat potřebnou intenzivní péči a nepřetržitou léčbu. Trpí tak například astmatici nebo pacienti s rakovinou, kterým se musela léčba odložit, zdravotně postižení i senioři.

Okomentovala také situaci ohledně milionů uprchlíků ze země, především rodin, od kterých se na hranicích musí odloučit jejich otcové, protože mají povinnost bránit svou vlast.

Láska k Ukrajině

Podle Zelenské si agresor Putin myslel, že na Ukrajině rozpoutá bleskovou válku, ale podcenil lid a jeho vlastenectví, který stojí v nebývalé jednotě. „Zatímco se kremelští propagandisté chvástali, že je Ukrajinci budou vítat s květinami jako zachránce, oni je odháněli molotovými koktejly,” prohlásila.

Poděkovala také občanům, kteří poskytli humanitární pomoc a sousedním státům za otevření hranic pro prchající ženy a děti. Ocenila i podporu lidí z celého světa.

Novorozená dvojčata narozená v krytu v Kyjevě.
Bombový kryt, sklep i metro. Jak se na Ukrajině za dunění války rodí děti

K závěru apelovala na potřebu vytvořit bezpečné koridory pro humanitární pomoc a evakuaci civilistů do bezpečí ve městech, kde přetrvává ostřelování. Vyzvala také média, aby nadále ukazovala světu, co se ve skutečnosti na Ukrajině právě odehrává. „Je to válka v Evropě, v blízkosti hranic EU. Ukrajina zastavuje síly, které mohou zítra agresivně vstoupit do vašich měst pod záminkou záchrany civilistů,” dodala.

Olena Zelenská však věří ve vítězství Ukrajiny díky jednotě jejího obyvatelstva.