Konec všem nadějím. Tak mluví odborníci na britskou královskou rodinu o současné situaci mladšího bratra panovníka Karla III. prince Andrewa. Ten se ještě za vlády své matky Alžběty II. musel vzdát vyznamenání, čestných pozic a oficiální role v královské rodině, když se ukázalo, že byl zapleten do sexuálního skandálu kolem finančníka Jeffreyho Epsteina.

Princ Andrew obvinění, které proti němu vznesla Virginia Giuffreová, jíž měl jako 17letou sexuálně zneužít, popřel. Následně se s ní vyrovnal mimosoudně. Přesto se stáhl z veřejnosti, po boku ostatních seniorních členů královské rodiny se objevuje zřídka. Četnost jeho vystoupení se ovšem loni zvýšila, což vedlo některé komentátory k polemice, zda se alespoň částečně nevrátí na výsluní. Všechny jeho naděje ale minulý týden zmařilo zveřejnění spisů z procesu s Epsteinem.

Odtajněný spis znovu připomíná, jak se Epstein obklopoval známými lidmi ze světa politiky, podnikání i šoubyznysu:

Jeffrey Epstein.
Soud odtajnil Epsteinovy dokumenty. Jsou v nich známí politici, zpěvák i vědec

V devítisetstránkovém dokumentu byl princ Andrew zmíněn několikrát. „Spisy zahrnují části o Johanně Sjobergové, která tvrdí, že ji princ Andrew osahával na prsou, když spolu v roce 2001 seděli na pohovce v Epsteinově manhattanském bytě,“ uvedla BBC

Bez možnosti návratu

Ještě o Vánocích se přitom vévoda z Yorku objevil po boku královské rodiny v Sandringhamu. O pár dní později je zpátky v maximální nemilosti. A podle odborníků je dál než kdy dřív od možnosti rehabilitace a návratu k veřejnému životu. Pokud totiž dokumenty něco ukazují, pak to že princ a Epstein byli opravdu v těsném kontaktu. „Zveřejnění dokumentů podtrhuje skutečnost, že navzdory novému panovníkovi problém s princem Andrewem nezmizel a bude i nadále poskvrňovat tuto generaci královské rodiny,“ řekla pro BBC profesorka dějin moderní monarchie z University of London Anna Whitelocková.

Pochopení od krále Karla III. se jeho mladší bratr už zřejmě nedočká. „Není pochyb, že král doufal v lepší začátek roku 2024. Zvláště, pokud bylo něco pravdy na řečech, že je mu bratra líto a bude se ho snažit mírně rehabilitovat,“ konstatovala pro BBC královská komentátorka Pauline Maclaranová. Teď je to podle ní nepředstavitelné.

Podle obžaloby měl princ Andrew několikrát zneužít Virginii Giuffreovou. Vinu popřel a stáhl se z veřejného života:

Britský princ Andrew na snímku z roku 2015
Skandál v Británii. Žena obvinila prince Andrewa ze sexuálního zneužití

Podobně se vyjádřila i královská komentátorka Caroline Daviesová pro list The Guardian. „Zveřejnění dokumentů zmenšuje jakékoliv naděje, že se vévoda z Yorku dočká rehabilitace pověsti,“ uvedla.

Podle BBC navíc nejnovější průzkum společnosti YouGov na britských ostrovech ukázal, že princ Andrew zůstává nejméně oblíbeným členem královské rodiny, a pozitivně jej vnímá pouze osm procent Britů. „I v královských kruzích s ním mnozí nesympatizují. Některé zdroje naznačují, že zvláště princ William byl proti tomu, aby se princ Andrew zúčastnil tradiční akce Order of the Garter,“ napsala BBC.