"Vedu prince Andrewa k odpovědnosti za to, co mi udělal," uvedla Giuffreová. "Mocní a bohatí nemají výjimku v zodpovědnosti za své činy. Doufám, že další oběti uvidí, že je možné nežít v mlčenlivosti a strachu, ale mohou si vzít svůj život zpět tím, že promluví a požadují spravedlnost," dodala.

"K tomuto rozhodnutí jsem nedošla snadno. Jako matka a manželka stavím na první místo rodinu - a vím, že tento krok mě vystaví dalším útokům prince Andrewa a jeho zástupcům - ale věděla jsem, že kdybych se tak nerozhodla, zklamala bych (rodinu) i oběti po celém světě," uvedla Giuffreová.

Andrew na konci roku 2019 v rozhovoru s BBC důrazně popřel, že by někdy Giuffreovou potkal. Jednašedesátiletý princ se nicméně kvůli svým stykům s Epsteinem stáhl z veřejného života.

"V uplynulých pěti letech princ Andrew a jeho poradci blokovali jakýkoli pokus tuto záležitost urovnat bez soudního sporu," řekl britské televizi právní zástupce Giuffreové. Mluvčí britského prince nechtěl žalobu komentovat, píše DPA.

Epstein spáchal sebevraždu

Žaloba však tvrdí, že Andrew Giuffreovou několikrát zneužil před tím, než jí bylo 18. Jednou se tak mělo stát v Londýně v domě Epsteinovy přítelkyně Ghislaine Maxwellové, další znásilnění se podle žaloby stalo ve finančníkově domě v New Yorku či na jeho soukromém ostrově v Karibiku. Giuffreová dříve uvedla, že ji Epstein s pomocí Maxwellové držel jako "sexuální otrokyni".

Šestašedesátiletý Epstein spáchal sebevraždu ve vězení v srpnu 2019, nedlouho poté, co byl zatčen kvůli podezřením ze sexuálních zločinů. Jeho smrt vzbudila vlnu kontroverzí a dala vzniknout řadě konspiračních teorií.

Devětapadesátiletá Maxwellová je obviněná z několika zločinů včetně podílu na kriminálním spiknutí. Vinu odmítla, v listopadu ji čeká soud.