„Mezinárodní právo vyžaduje, aby se Krymský poloostrov vrátil Ukrajině. Je to zásadní pro celý region a pro globální bezpečnost, pro stabilitu, podporu územní integrity, svrchovanosti a politické jednoty Ukrajiny," citovala Erdogana agentura Ukrinform.

Turecko se podobně jako Západ a další světové země řadí v Ruskem rozpoutaného konfliktu na stranu Ukrajiny. Jak ale podotýká ruskojazyčná verze BBC, Ankara se snaží udržet dobré vztahy s Moskvou i Kyjevem. V některých záležitostech působí jako neutrální prostředník, zaštítila například dohodu o vývozu obilí z Ukrajiny a snažila se i o zprostředkování mírových rozhovorů.

Erdogan se na začátku srpna setkal v Soči s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, se kterým se dohodl na rozšíření spolupráce v několika odvětvích. Minulý týden turecký státník jednal ve Lvově se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

Ukrajinská speciální jednotka na polní cestě v Doněcku 14. června 2022.
Proruští separatisté viní Česko z účasti na útoku. Ministerstvo: Bez komentáře

Podle Zelenského se dnešního summitu pořádané Krymskou platformou zúčastnili zástupci 60 zemí a mezinárodních organizací včetně 40 prezidentů a premiérů. Většina účastníků se připojila on-line, přímo v Kyjevě byl mimo jiné polský prezident Andrzej Duda, který slíbil polskou podporu až do „posledního dne boje".

Britský premiér Boris Johnson uvedl, že ruský zábor Krymu v roce 2014 „byl přímým předstupněm současné války" a Rusko obvinil, že z poloostrova učinilo "ozbrojené ležení, ze kterého ohrožuje zbytek Ukrajiny". Francouzský prezident Emmanuel Macron neevropské země vyzval, aby podpořily Kyjev. „Jde o naše univerzální hodnoty," řekl Macron.

„Krym je Ukrajina. Evropská unie neuznává a neuzná nelegální anexi Krymu a Sevastopolu. Ruská agrese vůči Ukrajině nezačala 24. února; začala v roce 2014," řekl předseda Evropské rady Charles Michel.