Sopečné erupce a láva opět ohrožují obyvatele Islandu. Tentokrát proud rozžhavené horniny odřízl hlavní cestu do města Grindavík a navíc se dostal k několika domům, které zničil.

Země se s erupcemi ve vulkanickém systému Svartsengi potýkala už v prosinci. V následujících týdnech Islanďané postavili zdi, jež měly za úkol nasměrovat lávu pryč od rybářského městečka. Bariéra nynější příliv roztavené horniny zadržela jen částečně, některé zábrany nápor neustály. Proto se láva dostala do města, kde zapálila budovy.

Tragédie pro komunitu

Lidé, kteří se mohli po předchozí erupci a otřesech vrátit do svých domovů, je nyní museli opět opustit. Jeden z místních obyvatelů Sveinn Ari Gudjonsson popsal erupci jako tragickou událost pro celou semknutou komunitu, jíž přirovnal k rodině. „Je to neskutečné. Jako byste se dívali na film,“ řekl portálu Al Jazeera.

Na Islandu opět vybuchla sopka:

Zdroj: Youtube

Turisté, kteří byli svědky erupce, mluví o znepokojivé podívané. „Naplno si uvědomíte, jak velké škody by to mohlo napáchat,“ uvedla Lorraine Crawfordová pocházející z Británie. Sopku zahlédli cestou na letiště a prvně si mysleli, že se jedná o požár.

Odborník na zemětřesení z Islandského meteorologického úřadu Benedikt Halldórsson uvedl, že na Islandu nastal nejhorší možný scénář ze všech. „Nemyslím si, že je možné si představit něco horšího než vylití lávy mezi domy,“ řekl podle listu The Independent vědec.

Znečištěné ovzduší

Novinář a vulkanolog Robin Andrews varoval, že kvůli lávě ve městě nastává extrémně nebezpečná situace. „Výron lávy ze dvou současných trhlin se zatím nezpomaluje. Dobu trvání erupce a závažnost napáchaných škod zatím nelze zmapovat,“ citoval Andrewse portál BBC.

Sopečná aktivita na Islandu se zmírnila:

Výbuchy lávy a valící se kouř jsou vidět poblíž obytných budov v jihozápadním islandském městě Grindavík po sopečné erupci dne 14. ledna 2024.
Erupce sopky u islandského Grindavíku: Sopečná aktivita se zmírnila

Následky erupce mohou podle něj být problematické hlavně pro ty, kteří trpí dýchacími problémy. Do ovzduší se totiž kvůli sopečné činnosti uvolňují plyny, jako je oxid siřičitý, který dráždí oči, nos, hrdlo a kůži.

K současné situaci se kromě islandského prezidenta Guðniho Thorlaciuse Jóhannessona a starosty Grindavíku Fannara Jónassona vyjádřila i premiérka Katrín Jakobsdóttir. „Dnes je černý den pro Grindavík a pro celý Island. Slunce zase vyjde,“ pronesla politička. 

Dění v okolí Grindavíku můžete sledovat živě:

Zdroj: Youtube

V pondělí se kvůli situaci sešla islandská vláda, která jednala třeba o náhradním ubytování pro evakuované. „Společně se s tímto šokem a následky vypořádáme. Naše myšlenky a modlitby jsou s vámi,“ řekla premiérka.

Vedení Islandu před několika dny v zemi vyhlásilo nouzový stav, který je nejvyšší na třístupňové škále vypovídající o míře ohrožení lidí, komunit, majetku nebo životního prostředí.

Prosincový výbuch překvapil

Island patří k vulkanicky nejaktivnějším regionům na světě. Na poloostrově Reykjanes jde už o pátou erupci od roku 2021. Tu poslední měla na starost sopka Fagradalsfjall, jež vybuchla v polovině prosince minulého roku. Podle místních úřadů byla výrazně větší než minulé případy vulkanické aktivity v oblasti. Sopka vychrlila lávu a popel do výšky více než sta metrů a proud lávy měl objem sto až dvě stě kubických metrů za sekundu.

Velké erupce hrozí i na jiných místech Evropy. Strašákem jsou vulkány Flegrejská pole, Vesuv nebo Etna:

Sopka Fagradalsfjall vybuchla už v roce 2021. Není ale jedinou nebezpečnou sopkou v Evropě
Nejen Island, ale i Itálie. Aktivní sopky v Evropě děsí, hrozí výbuchem

Kvůli erupci se museli evakuovat obyvatelé silně zasaženého Grindavíku a nebezpečí hrozilo i lidem žijícím v hlavním městě Reykjavík, který je od rybářského města vzdálený čtyřicet kilometrů.

Hrozilo totiž, že výpary a prach citelně znečistí ovzduší. Experti naměřili zejména zvýšené množství již zmíněného oxidu siřičitého, který se objevuje, když je magma blízko zemského povrchu.