Účastníce diskuse Café Evropa se shodly, že přes mnohé plusy pro české a evropské investory je smlouva i celkem problematická. Tím největším otazníkem je, zda ji má Čína v úmyslu skutečně dodržovat. Nejistota panuje i nad tím, zda bude schválena Evropským parlamentem. Čínský režim je poslední dobou represivnějšía z partnera EU se mění v jeho ideového konkurenta a soupeře. V současnosti je Evropský parlament rozdělen přibližně na dvě poloviny a je velkou neznámou, zda dohoda projde.

Debata o vztazích EU a Číny – co přinese nová investiční dohoda

Otazníky visí i nad prospěšností dohody pro české investory, především v automobilovém průmyslu. „Klíčové bude, jak se ji podaří implementovat,“ uvedla v diskusi Martina Tauberová, náměstkyně pro řízení sekce Evropské unie a zahraničního obchodu, Ministerstva průmyslu a obchodu.

Na druhou stranu podle Evropské komise dohoda nepochybně přináší i klady. Vanda Markovicová, vyjednavačka v oblasti investic sdělila, že EU se podařilo prosadit do dohody lepší podmínky ochrany pro evropské investory.

Ilustrační foto.
Covid léčí i modlitba. Slováci chtějí otevřít kostely

„Je třeba si uvědomit, že v posledních pěti letech se Čína podílela 50 procenty na globálním ekonomickém růstu a v dalších letech to má být třiceti procenty, “ uvedla Markovicová. „Otázkou je, zda chceme, aby se naše společnosti za férových podmínek podílely na tomto růstu,“ dodala k důležitosti dohody.

A co lidská práva?

Problémem je ale také to, že Čína směřuje ke stále tvrdší diktatuře, včetně táborů pro Ujgury, kde jsou zneužíváni k otrocké práci. „Pokud Evropská unie hovoří o tom, že jsou pro ni lidská práva důležitá, tak se jich nemůže zřeknout v jiné oblasti, kde se jí to zrovna teď nehodí,“ připomněla Ivana Karásková, analytička z Asociace pro mezinárodní otázky.

Café Evropa v DeníkuCafé Evropa v DeníkuZdroj: DeníkCafé Evropa je formát debatování pro širokou veřejnost, který má za cíl neformálním způsobem zatraktivnit diskutování evropských témat většímu okruhu posluchačů. Organizátory debat jsou Zastoupení Evropské komise v ČR, Kancelář Evropského parlamentu a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM, ve spolupráci s regionálními středisky Europe Direct a Eurocentry. Cyklus diskuzí začal v prosinci 2015 a od té doby přinesl divákům přes 80 debat, během kterých měli možnost se zapojit do diskuze s experty z různých oblastí.

Diskuze Café Evropa probíhají v Praze i v regionech ČR a navštívili jsme s nimi již větší i menší regionální města, kde se s vámi i Deník.cz bude těšit na viděnou. V roce 2020 se projekt s ohledem na nepříznivý vývoj pandemie přesunul do online prostoru, díky čemu si našel i nové příznivce, ale v okamžiku, kdy to bude možné se těšíme s vámi na přímá setkání na živých debatách.

Debaty probíhají ve formátu 2-3 hostů a jsou moderovány jedním z našich zkušených moderátorů. Právě tento tým v roce 2021 doplnil Luboš Palata z Deníku. S Deníkem od letošního roku projekt diskuzí Café Evropa navázal mediální spolupráci. Materiály a záznamy s debat najdete jak na Denik.cz, na Facebooku Denik a regionálních FB, tak v tištěných vydáních Deníku.