Lidé mají problém s výběrem peněz, protože řada bankomatů nefunguje. „V lékárnách je apokalypsa, vykupují se léky a zdravotnické potřeby. Co se týče obchodů s potravinami, tam to tak hrozné není. Zásobujeme se těstovinami, pohankou a konzervami, prostě tím, co vydrží v případě nouze," popsal Deníku Orest Slyusar z obce Stebnyk, která se nachází ve Lvovské oblasti. Jedná se o dědečka reportérky.

Kvůli benzínu a naftě řidiči tráví hodiny v dlouhých frontách. „Čekat musí téměř tři hodiny, aby si mohli natankovat," příblížil Slyusar.

Doplnil, že ruské útoky zaznamenali také v jejich oblasti v západní části země. „Nedaleko od nás v Sambory odstřelili muniční sklad, stejně jako ve Lvově a okolí," uvedl Ukrajinec.

V Kyjevě jsou ucpané silnice. Děti nechodí do škol a školek, provoz zařízení je dočasně přerušený. „V noci jsme slyšeli střelbu, odstřelili náměstí Smluv v oblasti Oboloně na severu Kyjeva. Sbalili jsme si kufry a v sedm ráno vyjeli. Z města jsme se dostali až po jedné hodině odpoledne," vylíčila obyvatelka hlavního města a známá reportérky Svitlana. Nepřála si uvést celé jméno, redakce ho ale zná.

Válečný stav

Podle ženy je veškerá doprava včetně třeba autobusů přetížená. „Po cestě jsme potkávali lidi s taškami na zádech. Kdo může, ten rychle mizí pryč," řekla Svitlana.

Lidé prchající z Kyjeva zablokovali hlavní tahy ven z města
Rusko napadlo Ukrajinu. Sabotéři pronikli do Kyjeva, Zelenskyj hlásí mobilizaci

V noci na čtvrtek Rusko zahájilo vojenskou operaci na Ukrajině. Stalo se tak jen několik hodin poté, co lídři samozvaných lidových republik v Donbasu vyzvali prezidenta Vladimira Putina k vojenskému zásahu proti „ukrajinské agresi“. V Kyjevě se ozývají výbuchy a ukrajinská armáda svádí těžké boje o letiště Hostomel.

Kancelář prezidenta Volodymyra Zelenského zatím oficiálně potvrdila čtyřicet mrtvých, ministerstvo vnitra ale hovoří ale až o stovkách možných obětí. Ukrajinský prezident vyhlásil v zemi válečný stav.

OLDŘICH HALUZA
BOŽENA KOVALYSHYN