Ruská protivzdušná obrana sestřelila tři balistické rakety krátkého dosahu z komplexu Točka-U, které na Belgorod vypálili ukrajinští nacionalisté, uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Trosky z jedné střely podle Konašenkova dopadly na dům ve městě. Ruská armáda rovněž sestřelila dva ukrajinské bezpilotní letouny naložené výbušninami, které mířily na město Kursk, dodal Konašenkov.

„Zdůrazňuji, že tento raketový útok byl záměrně naplánován a byl veden na civilní obyvatelstvo ruských měst," řekl mluvčí.

Gubernátor Gladkov nejprve podle agentury TASS informoval o sérii hlasitých zvuků, hořícím soukromém domě a třech zraněných ve městě. Příčiny se vyšetřují, pravděpodobně zafungoval systém protivzdušné obrany, tvrdil gubernátor.

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko.
Ukrajina vyslala na běloruské území střely, tvrdí Lukašenko. Důkazy nemá

Exploze z města hlásili i svědci, poznamenala stanice BBC. Na sociálních sítích se objevily záběry, které podle ní ukazují stopy práce protivzdušné obrany. Videozáběry z Belgorodu zveřejnil i server Kommersant.

Později Gladkov na síti Telegram oznámil, že ve městě je částečně poškozených 11 bytových domů a také nejméně 39 soukromých domů, z nichž pět je zničeno zcela. Gubernátor nejprve hovořil o třech mrtvých, později bilanci zvýšil na čtyři.

Agentura Reuters poznamenala, že Gladkovovo ani Konašenkovovo tvrzení nemohla nezávisle ověřit. Kommersant uvedl, že od začátku "zvláštní vojenské operace" na Ukrajině, jak Moskva nazývá invazi svých vojsk do sousední země, úřady z Belgorodské oblasti několikrát hlásily exploze nebo ostřelování ze strany Ukrajiny.

Rusko už dříve například obvinilo Ukrajinu z útoku na sklad paliva v Belgorodu a také z ostřelování několika vesnic, které leží u hranice. Ukrajinští představitelé zodpovědnost za tyto útoky odmítali nebo je nechtěli komentovat. Kyjev se nevyjádřil ani k dnešním zprávám z Belgorodu.