„Nepřítel po 44 dní dlouhé přestávce znovu vyslal střely na Kyjev,“ uvedl Popko. Rusko podle něj v noci zaútočilo střelami s plochou dráhou letu Ch-101/Ch-555/Ch-55, vypuštěnými ze strategických bombardérů Tu-95MS, a balistickými raketami z ruského území.

Mezi zraněnými je i jedno dítě, sdělila ukrajinská Státní služba pro mimořádné události. Výbuchy podle ní otřásly třemi čtvrtěmi Kyjeva, v několika domech vznikly požáry. Na 79 lidí lidí muselo být podle ní evakuováno. Na zasažených místech působí záchranáři a policisté, ale i psychologové, dodala služba.

Na fotografiích zveřejněných kyjevskými úřady jsou vidět ohořelé domy a automobily.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil útok za teror a vyzval západní partnery k dodání dalších systémů protivzdušné obrany na Ukrajinu, včetně amerických systémů Patriot. „Tuhle ochranu nyní potřebujeme tady na Ukrajině. Od Kyjeva po Charkov, od Sum po Cherson a od Oděsy po Doněckou oblast. Je to dost dobře možné, pokud bude dostatek politické vůle,“ podtrhl Zelenskyj.

Je v Kyjevě válka? Podle slovenského premiéra nikoli:

Slovenský premiér Robert Fico
Mají tam úplně normální život. Robert Fico zpochybnil, že je v Kyjevě válka

Americká velvyslankyně v Kyjevě Bridget Brinková dala útok do souvislosti se středeční schůzkou zahraničních bezpečnostních poradců v Kyjevě. Rusko už v minulosti opakovaně útočilo na ukrajinská města v době návštěv zahraničních představitelů.

Protiletecký poplach

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu varoval, že Rusko bude podnikat útoky na ukrajinskou civilní infrastrukturu v odpovědi na zesílení ostřelování ruského Belgorodu. Rusko nicméně na civilní objekty útočí od začátku plnohodnotné invaze v roce 2022, i když to nepřiznává.

Ukrajina předtím pro celé území vyhlásila protiletecký poplach, píše ruskojazyčný server BBC. Ukrajinské letectvo v souvislosti s tím varovalo před starty ruských bombardérů Tu-95 a vysláním hypersonických střel Kinžal.