Toto malé, ale strategické území bylo dějištěm jedné z úvodních bitev války na Ukrajině. Ruská válečná loď tehdy vyzvala ukrajinské obránce, aby se vzdali, a ti dnes již zlidovělou hláškou rázně odmítli.

Hadí ostrov, ukrajinsky známý jako Zmiinyi Ostriv, leží asi 48 kilometrů od ukrajinského pobřeží a nachází se v blízkosti námořních cest vedoucích k Bosporu a Středozemnímu moři.

Moskva si na Hadí ostrov do letošního roku nikdy předtím nedělala nárok i proto, že je daleko od jakékoliv části ruské pevniny. Od Krymu, který Rusko anektovalo v roce 2014, je vzdálen více než 180 mil (přibližně 290 kilometrů), přesto jde o strategické místo.

Nepřítel opustil ostrov

V pondělí ukrajinská armáda uvedla, že zasáhla druhý raketový systém na ostrově a také několik ruských příslušníků. Ve čtvrtek v krátkém příspěvku na Telegramu velení operace Jih ukrajinských ozbrojených sil sdělilo, že „nepřítel spěšně evakuoval zbytky posádky ve dvou motorových člunech a pravděpodobně opustil ostrov“.

Satelitní snímky ostrova pořízené ve čtvrtek společností Maxar Technologies ukázaly, že ruské vojenské síly ostrov skutečně opustily, píše americká CNN.

Andrij Jermak, vedoucí kanceláře ukrajinského prezidenta, v příspěvku na Telegramu uvedl, že ukrajinské ozbrojené síly provedly pozoruhodnou operaci. A vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj později sdělil: „Okupanti odešli poté, co nebyli schopni odolat palbě našeho dělostřelectva, raketovým a leteckým úderům.“

Hadí ostrov v Černé moři, o který sváděli tvrdé boje Ukrajinci a Rusové.
Ukrajinci dobyli zpět Hadí ostrov. Opustili jsme ho z dobré vůle, tvrdí Moskva

Vzdal také hold těm, kteří stojí za výrobou ukrajinské samohybné houfnice Bodogan, a uvedl, že sehrála důležitou roli při osvobozování ostrova. „Děkujeme zahraničním partnerům za poskytnuté vybavení,“ řekl.

Ukrajinské síly dosáhly svého cíle

Zalužnyj rovněž poděkoval ukrajinským ozbrojeným silám z Oděské oblasti, jejíž je Hadí ostrov součástí. „Přijaly maximální opatření k osvobození strategicky důležité části našeho území,“ vyjádřil se.

„Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly svého cíle a vyhnaly ruské jednotky z Hadího ostrova,“ uvedla mluvčí jižního velení ukrajinské armády Natalia Humeňuková, ale upozornila, že na zřízení základny na tomto ostrově může být ještě příliš brzy.

„Můžeme konstatovat, že mohutný raketový dělostřelecký útok, který již nějakou dobu, po celou dobu vojenské operace, vedeme na toto malé nepřátelské stanoviště, dosáhl svého cíle. Oni konečně pochopili, že musí udělat správnou věc, sebrali si věci a zmizeli," řekla Humeňuková ukrajinské televizi Espresso.

Humeňuková uvedla, že ostrov zůstává zahalen v hustém dýmu, protože výbuchy neustále pokračují. Přestože ukrajinská armáda podle ní viděla, jak se ruští vojáci evakuují pomocí rychlých člunů pryč, upozornila, že předtím, než si budou nárokovat ostrov zpět, musí proběhnout prohledání lokality, aby byly zničeny případné diverzní nástroje, které tam zůstaly.

Gesto dobré vůle, tvrdí Rusko

Rusko však události na ostrově popisuje trochu jinak. Mluvčí ruské armády Igor Konašenkov na brífinku uvedl, že jeho jednotky opustily ostrov 'jako gesto dobré vůle'. „Ozbrojené síly Ruské federace ukončily plnění zadaných úkolů na Hadím ostrově a stáhly posádku, která tam působila,“ oznámil.

Zničené nákupní centrum v ukrajinském Kremenčuku v úterý 28. 6. dopoledne.
Záběry nákupního centra v Kremenčuku po zásahu rakety šokovaly i světové lídry

Konašenkov naznačil, že odsun ruských vojsk by měl umožnit uvolnění cesty pro průjezd obilí. „Toto řešení zabrání Kyjevu spekulovat o hrozící potravinové krizi s odvoláním na nemožnost vyvážet obilí kvůli úplné kontrole severozápadní části Černého moře Ruskem,“ vyjádřil se.

Ukrajinská vláda však ruskou verzi událostí odmítla a Jermak toto vysvětlení odsoudil. „V Rusku mluví o údajném stažení vojsk z Hadího ostrova a prezentují to jako gesto dobré vůle. Stejně jako když Rusko tvrdí, že nezasahuje do humanitárních koridorů pro vývoz ukrajinského obilí. Ale to všechno je naprostý podvrh,“ uvedl Jermak na svém oficiálním kanálu na Telegramu.

Letecké záběry Hadího ostrova:

Zdroj: Youtube

„Za prvé, ukrajinské ozbrojené síly vytlačily Rusy z Hadího ostrova, a za druhé, Rusové naše sklady s obilím ostřelují. Ráno byl například ostřelován sklad v Dněpropetrovské oblasti,“ napsal ve čtvrtek.

Malé, ale důležité území

Hadí ostrov je součástí Oděské oblasti, přes kterou putuje velká část ukrajinského zemědělského bohatství na světové trhy. Za normálních okolností Ukrajina vyváží přibližně tři čtvrtiny obilí, které vyprodukuje. Podle údajů Evropské komise bylo asi 90 procent tohoto vývozu přepraveno po moři, z ukrajinských černomořských přístavů.

Hadí ostrov se sice nachází ve velmi strategické části Černého moře a na ideálním místě pro instalaci sofistikovaných raketových systémů, ale v konečném důsledku je to stále velmi malý kus pevniny.

Střelba z bojového vrtulníku Mi-24 ruské armády 29. června 2022.
Oděsu zasáhly ruské rakety z Černého moře, tvrdí Ukrajinci. Zemřelo 18 lidí

Klíčovou otázkou je, zda by Ukrajinci díky vytlačení Rusů mohli uvažovat o obnovení vývozu obilí, aby znovu nastartovali svou válkou zničenou ekonomiku. Bez účinného námořnictva je k tomu zatím malá šance, navíc ruské válečné lodě stále udržují nadvládu nad Černým mořem.

„Prakticky je třeba, aby se ještě stalo mnoho věcí, než bude Ukrajina moci opět bezpečně vyvážet obilí, a toto je pouze jedna z nich," řekl britské BBC Andrew Wilson, profesor ukrajinských studií na University College London.

Ukrajina zatím odmítla ruské nabídky na doprovod konvojů s obilím z Oděsy, protože by vyžadovaly odstranění jejich min mimo přístav. Turecko se mezitím aktivně podílí na snaze vyjednat dohodu s Ruskem i Ukrajinou, ale vyhlídky na její dosažení se v této fázi zdají být mizivé.

Několik příštích týdnů nyní bude pro ukrajinský vývoz klíčových, další sklizeň totiž začíná už v červenci.