Kancelář prince Harryho a Meghan, vévody a vévodkyně ze Sussexu. Tato slova vítají návštěvníky nového oficiálního webu britského prince Harryho a jeho manželky Meghan Markleové sussex.com. Novou podobu svým webovým stránkám dali manželé před několika dny. Odborníci na královskou rodinu je ale za tento počin kritizují. Web totiž Harry a Meghan nejenže spustili pouze pár dní po oznámení, že král Karel III. trpí rakovinou, kontroverze vyvolaly i tituly, kterými jsou na webu podepsaní.

Manželé jsou aktuálně v Kanadě:

Problematické konkrétně je, že zdůrazňují své tituly vévoda a vévodkyně ze Sussexu. „Podle některých tvrzení to představuje zrazení jejich dřívější dohody s nyní již zesnulou královnou Alžbětou II. Provokativní rozhodnutí páru znovu použít pro jejich web doménu sussex.com vyvolalo obvinění, že se snaží tvářit víc ‚královsky‘,“ shrnul britský list Daily Mail.

Další ochlazení vztahů 

Tituly vévoda a vévodkyně ze Sussexu dostali manželé jako svatební dar od tehdy vládnoucí Alžběty II. Panovnice v době jejich sňatku počítala s tím, že budou takzvaně pracujícími členy královské rodiny. Jenže pár se po několika měsících rozhodl, že kvůli většímu soukromí se oficiálních pozic vzdá a že budou vystupovat pouze jako soukromé osoby.

Rakovina krále Karla III. budí v královské rodině obavy:

Král Karel III. má rakovinu.
Rodina má o Karla III. kvůli rakovině strach. Camilla ho varovala už v minulosti

S Alžbětou II. se domluvili, že už nadále nebudou používat označení Jejich královské Výsosti a stejně tak nebudou zdůrazňovat tituly vévoda a vévodkyně ze Sussexu. V souladu s tím na propagaci své činnosti přestali používat webovou doménu sussexroyal.com a jejich oficiálním komunikačním kanálem se stal web jejich charitativní organizace archewell.com.

Jenže od pondělí už tento web vede na jejich novou stránku sussex.com, která podle kritiků opět silně odkazuje na jejich „královskou“ minulost, což je něco, co minimálně symbolicky porušuje dřívější dohodu s Alžbětou II.

Podle blíže nejmenovaných zdrojů tento krok může přispět k dalšímu zhoršení vztahů mezi princem Harrym a Karlem III. Oficiálně se kancelář panovníka nevyjádřila. „Král se v tuto chvíli potřebuje soustředit na jiné věci (léčbu rakoviny, pozn. red.), a to poslední, co Jeho Veličenstvo potřebuje, je další boj se synem. Ale tohle celé vůbec nedopadne dobře,“ řekl zdroj z královského paláce listu Daily Mail.

Web se Meghan líbí

Princ Harry a Meghan se ke kritice zatím nevyjádřili. Vévodkyně ale zmínila, že je s podobou webu, který připravila agentura Article, spokojená. „Nejsou to jen designéři; jsou to spolupracovníci, kteří povýší vaše nápady na vizuální identitu,“ uvedla podle televize Sky News.

Jak je na tom po operci princezna Kate?

Následník britského trůnu William s princeznou Catherine. Ilustrační foto.
Princezna Kate se po operaci objevila na veřejnosti. Zprávy o kómatu byly lež

Sporný krok manželů pro britské listy obhajuje jejich nejmenovaný blízký přítel. „Princ Harry a Meghan jsou vévoda a vévodkyně ze Sussexu. To je fakt. Je to jejich příjmení a rodinné tituly,“ připomněl jeho slova třeba list Standard.