Britská královská rodina se připravuje na velkou oslavu narozenin. V úterý 14. listopadu její současná hlava, král Karel III., oslaví své 75. narozeniny. „V londýnském Clarence House uspořádá u příležitosti významného jubilea okázalou párty,“ informoval britský list The Independent

Jenže i královy narozeniny se staly další příležitostí k prohloubení rozkolu mezi panovníkem a jeho mladším synem, princem Harrym, který se před několika lety i s manželkou Meghan Markleovou vzdal své oficiální pozice v královské rodině. Vztahy vévody a vévodkyně ze Sussexu, kteří trvale žijí s dětmi v americkém Los Angeles, s královskou rodinou jsou dlouhodobě napjaté a ještě je zhoršil rozhovor páru s Oprah Winfreyovou, dokument o páru na Netflixu a vydání Harryho pamětí Náhradník.

Britský princ Harry vydal své paměti. A šokoval v nich: 

Princ Harry, princ William, Kate Middleton, Meghan Markle
Princ Harry v nové knize šokuje: Bral jsem drogy a zabil 25 Tálibánců

Setkávají se jen za nejnutnějších okolností. Naposledy se princ Harry se svými londýnskými příbuznými osobně viděl při květnové korunovaci Karla III., kam dorazil sám. Se svým otcem ani starším bratrem princem Williamem a jeho manželkou Catherine ale nemluvil a hned po obřadu odjel ze země. 

Když tedy britská média před několika dny začala přinášet zprávy, že Harry a Meghan dostali pozvání na oslavu narozenin svého otce a tchána, bylo to vnímáno jako možný pokus o prolomení ledů. A zároveň jako důkaz, že zatímco v Buckinghamském paláci vůle k usmíření je, ze strany Harryho a jeho ženy nikoliv, neboť princ údajně pozvání odmítl.

Korunovace Karla III. britským králem: 

Zdroj: Youtube

Jenže mluvčí vévody a vévodkyně ze Sussexu nyní prohlásil, že šlo jen o fámy a ani princ Harry, ani vévodkyně Meghan žádnou pozvánku nedostali. „V reakci na titulky britských médií upřesňujeme, že mezi párem a Buckinghamským palácem nebyl žádný kontakt ohledně pozvání na nadcházející narozeniny Jeho Veličenstva,“ řekl mluvčí listu The Independent. 

Zklamaný princ

Mluvčí páru se měl zároveň vyjádřit, že nepodložené informace o pozvánce na párty Harryho a Meghan velmi zklamaly. Podle zdroje listu The Standard bude nyní princ hledat jiný způsob, jak svému otci poblahopřát. 

List The Independent připomněl, že královská rodina veřejně nepopřála princi Harrymu k jeho 39. narozeninám, které oslavil v září. „Královská rodina jeho narozeniny nepřipomněla ani na oficiálním twitterovém a instagramovém účtu krále Karla III. a královny Camilly, ani na sociálních sítích prince a princezny z Walesu (tedy prince Williama a princezny Kate),“ zmínil The Independent. 

Vztahy mezi Harrym a jeho rodinou jsou na bodu mrazu. I kvůli dokumentu: 

Princ Harry a Meghan Markle
Harry a Meghan nenechali na královské rodině nit suchou. Dokumentem začali válku

Královy narozeniny se tak staly dalším důkazem o pokračujícím rozkolu mezi králem a jeho mladším synem. Odborníci na britskou monarchii už dříve zdůraznili, že byť jsou narušené rodinné vztahy především záležitostí soukromou, ovlivňují i veřejný obraz krále Karla III., který selhává ve snahách o usmíření s princem a jeho manželkou, i když se o něj údajně výrazně snaží.