„Zatím víme o 23 mrtvých a 28 zraněných. Všichni civilisté,“ napsal krátce po oznámení útoku na telegramu gubernátor Záporožské oblasti Oleksandr Staruch. Na místě podle něj zasahovali záchranáři, lékaři a další krizové složky.

Ukrajinská prokuratura následně oznámila, že si ruský útok vyžádal 25 mrtvých a 50 zraněných, mezi oběťmi jsou i děti. Útok ruské síly spustily okolo 7:30 místního času (6:30 SELČ), dodala prokuratura.

Tvrzení válčících stran nelze bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Ruský dezertér na letišti v Jerevanu 22. září 2022
Dopady mobilizace: V Rusku vzrostly obavy z dalšího vývoje, ukazuje průzkum

Zasažení civilisté podle gubernátora čekali ve frontě, aby z Ruskem okupovaného území odvezli své příbuzné. Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko útok rovněž přisoudil Rusku a na sociálních sítích zveřejnil snímky z místa útoku, včetně leteckého záběru kráteru vedle dvou řad stojících aut.

Střela dopadla vedle konvoje nedaleko kontrolního stanoviště ve Vasylivce, zhruba 50 kilometrů jižně od Záporoží, napsal ruskojazyčný server BBC. Jde o jediné v současnosti fungující stanoviště, kudy mohou civilní vozidla vstoupit na Ruskem okupované území.

Lidé přes toto kontrolní stanoviště pravidelně jezdí do měst a vesnic kontrolovaných ruskými vojáky, aby "podpořili své příbuzné, dovezli civilistům nezbytné léky a vrátili se zpátky", uvedl starosta Melitopolu Ivan Fedorov. Toto okupované město leží o dalších 60 kilometrů dál na jih.

Svědkyně: Byli jsme ušetřeni. Je to zázrak 

Svědek agentury Reuters viděl asi 12 těl, čtyři z nich v autech. Střela podle něj při dopadu zasypala střepinami stojící vozidla, vysklila okna a nechala po sobě kráter. Žena, která se představila jako Natalija, agentuře Reuters řekla, že s manželem navštívili své děti v Záporoží a vraceli se za 90letou matkou. „Byli jsme ušetřeni. Je to zázrak,“ uvedla.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po útoku označil Rusko za krvežíznivý a „teroristický stát“.

O útoku na telegramu informoval i člen okupační správy Záporožské oblasti Vladimir Rogov, podle kterého je nejméně 23 mrtvých a 34 zraněných civilistů. Ti podle něj naopak prchali z ukrajinského území do části oblasti, kterou považují za osvobozenou.

Hroby na pohřebišti v Izjumu
Znásilňování i mučení. Rusko na Ukrajině páchá válečné zločiny, potvrdila OSN

Rusko, které na Ukrajinu zaútočilo letos 24. února, opakovaně i přes nashromážděné důkazy a svědectví odmítá, že útočí na civilisty. Při svém vojenském tažení Moskva obsadila část ukrajinské Záporožské oblasti a na okupovaném území uspořádala hlasování, které označuje za referendum o připojení k Rusku. Podle výsledků, které Kyjev a Západ neuznávají, se tamní obyvatelé vyslovili pro připojení území k Rusku.