Zranění byli převezeni do nemocnic v Reykjavíku a Akureyri. Některé přepravil vrtulník. Turisté s lehčími poraněními už byli propuštěni. „V nemocnicích zůstává pět klientů, z toho dva na jednotce intenzivní péče,“ uvedl ředitel CK Adventura Petr Novotný. Na místě jsou s nimi rodinní příslušníci.

Devět turistů se v neděli večer vrátilo do Prahy, letadlo s nimi přistálo v půl deváté. Novotného, který byl osobně na letišti, žádný z nich po příletu nekontaktoval. „Pro ostatní účastníky nehody zřídil islandský Červený kříž centrum pomoci v Akureyri,“ informoval ředitel CK již dříve.

Cestovní kancelář má na Islandu své spolupracovníky, jeden zástupce CK v neděli večer na Island odletěl, na místě řeší situaci kolem odletu dalších turistů do Česka asistenční agentura.

Autobus havaroval na silnici mezi městy Akureyri a Skagaströnd před 17:00 místního času. Okolnosti nehody Novotný nezná: „Stalo se to na pozemní komunikaci, na rovném přehledném úseku.“

Podle islandských médií mohl kolizi způsobit rozteklý asfalt, který se rozpustil vlivem vysokých teplot.

Zraněné navštívila konzulka

CK řeší situaci s islandskou policií a českým konzulátem. „Spolupracujeme již od počátku s velvyslanectvím ČR v Oslo, pod které Island spadá. Konzulka Zuzana Otčenášková je přítomna v Reykjavíku,“ řekl Novotný.

„Naši diplomati ze zastupitelského úřadu Oslo jsou v kontaktu s cestovní kanceláří i nemocnicí, kde konzulka navštívila zraněné občany,“ potvrdila ČTK mluvčí českého ministerstva zahraničí Mariana Wernerová.

Nehoda autobusu s Čechy se v zahraničí stala naposledy v květnu. Český autobus se 42 pasažéry tehdy směřoval do Itálie a havaroval na dálnici A2 u města Bad Waltersdorf na jihovýchodě Rakouska. Srazil se s nákladním autem, které vezlo lahve s tekutým vodíkem. Čtyři lidé ze skupiny českých turistů, včetně devítiletého dítěte, se lehce zranili.

Loni v listopadu na Srí Lance podle serveru místního listu The Morning havaroval autobus s českými turisty, když se na železničním přejezdu srazil s vlakem. Dva turisté a řidič utrpěli lehká zranění.