Cestovní kancelář podle Novotného monitoruje návrat turistů do Česka. „Kdy a jakým způsobem se budou vracet, je však plně v kompetenci asistenční služby pojišťovny,“ řekl. Adventura spolupracuje s pojišťovnou Uniqa, u níž bylo pojištěno 15 účastníků zájezdu. Také autobus má u této pojišťovny povinné ručení a havarijní pojištění. V neděli se do Česka vrátilo prvních devět turistů.

V autobusu cestovalo celkem 20 českých turistů s českým průvodcem a řidičem. Zranění byli převezeni do nemocnic v Reykjavíku a Akureyri. Některé přepravil vrtulník. Turisté s lehčími poraněními už byli propuštěni.

„Na Islandu zatím zůstává 11 lidí plus jeden člen posádky. Někteří tam jsou v roli opatrovníka,“ řekl Novotný. K dispozici policii je také řidič autobusu, který podle Novotného neutrpěl žádné zranění, po domluvě tam však pro účely vyšetřování zůstane 14 dní. „Příčiny nehody jsou předmětem vyšetřování, žádné podrobnosti k tomu nemáme,“ dodal.

Již v neděli informoval, že nehoda se stala na pozemní komunikaci na rovném přehledném úseku.

Mezi postiženými nejsou děti ani senioři, řekla mluvčí Uniqa Eva Svobodová. Hospitalizace, léčebné výkony a ošetřování se hradí z cestovního pojištění Uniqa, konkrétní péče a výkony jsou konzultovány s asistencí, upozornila. Potvrdila, že z ČR zatím žádný opatrovník nebyl vyslán. Uniqa hradí podle ní v takových případech dopravu i ubytování v hotelu pro opatrovníky.

Stál za nehodou rozteklý asfalt?

„Dnes je na Islandu státní svátek, tudíž se nevydávají lékařské zprávy. Aktuální stav postižených bude znám spíše v úterý,“ podotkla. Asistence je ve spojení s nemocnicemi a konzulátem. „Až to bude možné, bude se řešit letecká repatriace podle stavu pacientů,“ dodala.

Autobus havaroval na silnici mezi městy Akureyri a Skagaströnd v pátek před 17:00 místního času. Podle islandských médií mohl kolizi způsobit rozteklý asfalt, který se rozpustil vlivem vysokých teplot.

CK řeší situaci s islandskou policií a českým konzulátem. „Spolupracujeme již od počátku s velvyslanectvím ČR v Oslo, pod které Island spadá. Konzulka Zuzana Otčenášková je přítomna v Reykjavíku,“ uvedl Novotný. „Naši diplomati ze zastupitelského úřadu Oslo jsou v kontaktu s cestovní kanceláří i nemocnicí, kde konzulka navštívila zraněné občany,“ potvrdila v neděli  Wernerová.