Mariana je pro obranu své země ochotná udělat cokoliv. „Jako matka nechci, aby mé děti zdědily problémy, se kterými se nyní Ukrajina potýká nebo aby na ně byly tyto hrozby přeneseny. Bude lepší, když se s tím vypořádám teď,“ řekla The Times.

Pokud dojde na vojenský konflikt, je odhodlána bojovat za Kyjev. „Bude-li potřeba, aby se začalo střílet, tak začnu střílet,“ pokračovala dvaapadesátiletá matka odhodlaně. Na obranu své vlasti si pořídila pušku typu Zbroyar Z-15. Tento typ zbraně je primárně lovecký, žena však vysvětlila, že nemá v úmyslu lovit.

Marketingová specialistka je jednou z tisíce Ukrajinců, kteří se nedávno připojili k národním jednotkám územní obrany (TDF). Jde o dobrovolnou část armády, jejíž počet se nyní kvůli rostoucímu napětí na ruských hranicích rapidně zvýšil. Mariana tak doplnila řady čítající studenty veterinární medicíny či architekty. 

Výcvik, tlumič i konzervy

Náklady na zbraň (v přepočtu přibližně 28 tisíc korun) nebyly jediné, které matka tří dětí do obrany své země investovala. Absolvovala také dvoutýdenní kurz odstřelovačů a nechala si do bytu namontovat několik doplňků, například teleskopický zaměřovač či tlumič. Chce se tak stát efektivním střelcem, píše server The Daily Mail.

Dalších zhruba dvacet čtyři tisíc korun utratila za vojenský oděv: helmu, kamuflážní oblek do sněhu, neprůstřelnou vestu a boty. Zásobila se také velkým množstvím konzerv, aby mohla v případě potřeby zůstat týdny zavřená v bytě.

Strach od dob anexe Krymu

Mariana pro The Times řekla, že se mnoho Ukrajinců již naučilo žít s hrozbou potenciální invaze od doby, kdy Rusko v roce 2014 anektovalo Krym. Není podle ní neobvyklé, že Moskva čas od času zvyšuje počet vojenských jednotek poblíž hranic.

Ona i její muž jsou ale odhodlaní zůstat v ukrajinské metropoli Kyjevě a v případě invaze bojovat za vlast. „Ani můj manžel, ani já nemáme žádné příbuzné žijící jinde, nemáme kam jinam jít. Tohle je náš domov, budeme za něj bojovat,“ prohlásila.

Armádní dobrovolníci TDF

Kyjevská pobočka TDF provedla o víkendu náročné výcvikové cvičení ve sněhem pokrytých lesích mimo hlavní město. Do programu se přihlásily desítky civilistů, často velmi mladých, aby získali základní bojové dovednosti.

V případě potenciální invaze ze strany Ruska budou tito dobrovolníci součástí občanského odporu země a budou povoláni do boje proti ruským vojákům, pokud na to ukrajinská profesionální armáda, čítající zhruba 255 tisíc vojáků, nebude sama stačit.

Napětí na hranicích

Ukrajinsko-ruský konflikt se vyostřil na konci loňského roku, kdy Moskva přesunula až sto tisíc vojáků, tanky a rakety poblíž svých hranic s Ukrajinou. Napětí se nyní zvyšuje každým dnem. Rusko totiž stále přesouvá své vojáky, policisty i vybavení z východu země směrem k hranicím.

Na potenciální hrozbu reaguje celý svět. Americký prezident Joe Biden nechal z Ukrajiny stáhnou příbuzné amerických diplomatických zaměstnanců v zemi. Britské speciální jednotky jsou zase připraveny zamířit na Ukrajinu v případě potřeby nouzové evakuace svých občanů. 

Velké kritiky Ruska se nebál například francouzský prezident Emmanuel Macron, kterého v pátek čeká telefonát s ruským prezidentem Putinem. Macron se nechal slyšet, že pokud Rusko přistoupí k invazi svého souseda, přijde odveta a cena bude pro Rusko velmi vysoká.

close info Zdroj: Deník zoom_in Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij prohlásil, že konflikt s Ruskem není nevyhnutelný, ale varoval před „růžovými brýlemi a dětinskými iluzemi“.

Na možný vojenský konflikt se připravuje i Česká republika, kde byl kvůli napětí mezi dvěma zeměmi svolán krizový štáb ministerstva zahraničí. „V případě jakékoliv ruské agrese jsme připraveni na rychlou a silnou odpověď," řekl na tiskové konferenci po jednání ministr Jan Lipavský (Piráti).