"Teprve 11letý chlapec ze Záporoží přišel přes hranice z Ukrajiny na Slovensko s jednou igelitovou taškou, pasem a telefonním číslem na ruce přišel úplně sám, protože jeho rodiče museli zůstat na Ukrajině," uvedlo slovenské ministerstvo vnitra v sobotu 4. března večer na svém Facebooku.

Podle jeho dalších informací se o něj na slovenské straně hranice postarali dobrovolníci, kteří ho odvezli do tepla a zabalili mu jídlo a pití na další cestu.

"Všechny si získal svým úsměvem, nebojácností a odhodláním hodným skutečného hrdiny. Díky číslu na ruce a kusu papíru v pasu se mohl spojit se svými blízkými, kteří si pro něj později přišli a celý příběh skončil dobře," uzavřelo slovenské ministerstvo vnitra.

Exodus v současných číslech

Od vypuknutí války na Ukrajině do 5. března šesti hodin ráno přešlo podle slovenského ministerstva vnitra slovensko-ukrajinské hranice 101 529 osob, z nichž 139 požádalo o azyl a 126 o dočasný azyl. 

Protože na Ukrajině studovala, pracovala nebo byla v době vypuknutí válečného konfliktu na dovolené také řada cizinců, přešly přes slovensko-ukrajinské hranice dosud lidé 133 národností. V první desítce se podle slovenského ministerstva vnitra nacházejí občané Ukrajiny (představující zhruba 90 procent všech utečenců), Marockého království, Indické republiky, Nigerijské federativní republiky, Maďarska, Slovenské republiky a České republiky.

Vlaková linka Allegro operující mezi Petrohradem a Helsinkami je nyní jednou z mála únikových cest pro Rusy, kteří se rozhodli opustit rodnou zemi. Na snímku linka Allegro na nádraží v Helsinkách.
Pryč od Putina. Rusové prchají do Finska, vlaky jsou přeplněné

Tito lidé využívají Slovensko jako přestupní zemi na cestě domů. Do sobotního rána pro ně bylo vypraveno celkem sedm repatriačních letů, jimiž se vrátilo do svých domů 1300 cizinců. Lety platily jejich domovské země.

Na příjmu uprchlíků spolupracují na slovenské straně hranice v současnosti slovenská policie, hasiči, migrační úřad, okresní úřady, krizové řízení, civilní ochrana a další partneři jako Sdružení měst a obcí Slovenska, Dobrovolná civilní ochrana a další dobrovolnické organizace.