Miliardář Jevgenij Prigožin se narodil v Petrohradu, kde si v mládí odpykal trest za loupeže, ale po propuštění z vězení v roce 1990 si spolu s nevlastním otcem založil stánek s rychlým občerstvením. O pět let později pak vybudoval jednu z prvních luxusních restaurací v Petrohradu, a tím začala jeho megalomanská pouť v pohostinství. Později pak vlastnil síť restaurací a cateringovou firmu Concord Catering.

Ruští vojáci na Ukrajině. Ilustrační snímek
Vagnerova skupina: Obávaní žoldnéři, které má podporovat i „Putinův šéfkuchař“

I díky tomu měl vždy blízko k politikům. S Vladimirem Putinem se znal od devadesátých let minulého století, jelikož často navštěvoval jeho podniky. Prezidentovu přízeň si však zajistil i díky Wagnerově skupině. S polovojenskou organizací pomohl Kremlu získat cenné zakázky a upevnit vliv v oblastech, kam Rusko z diplomatických důvodů nemohlo poslat regulérní armádu. Svou spojitost s Wagnerovou skupinou však dlouho popíral, a až před rokem se k založení této organizace veřejně přiznal v prohlášení firemního účtu na sociální síti Vkontaktě.

Zdroj: Youtube

Založil i ruskou trollí farmu, známou jako Agentura pro výzkum internetu, jejímž úkolem bylo zasahovat do amerických voleb v roce 2016. Pro to všechno si vysloužil přezdívku Putinův šéfkuchař.

Bohatství z nerostných surovin

Podle CNN se navzdory svému bohatství a kontaktům vždy považoval za antioligarchu. Svým bezprostředním vystupováním si získal značnou oblibu mezi civilisty i vojáky. Byl ale taky bystrý oportunista. Vlastní žoldnéřské operace vedl v různých afrických a asijských rozvojových zemích.

Šéf Wagnerovců Jevgenij Prigožin je zřejmě po smrti. Havárie letadla je stále zahalena tajemstvím
Záhadná smrt Prigožina: Co vše se o nehodě ví, o čem se spekuluje, reakce Ruska

Důvod volby míst byl prostý - chtěl získat lukrativní koncese na těžbu nerostných surovin. Například v Sýrii se některé operace zaměřily na cenná naleziště zemního plynu a ropy. Letos se pak objevily spekulace, že jednotky působily v nedávném konfliktu v Súdánu, kde měly získat značné množství zlata.

Z podobného důvodu žoldnéři operovali i v bojích u ukrajinských měst Bachmut a Soledar, která rovněž pomohli obsadit. Dle zvěstí i zde získali obrovské zásoby sádrovce. Kromě Prigožina z těchto operací těžil i Kreml.

Zdroj: Youtube

Vzpoura vše změnila

Z Putinova oblíbence se nakonec stal psanec. Po neúspěšné loňské ofenzivě v Charkově začal veřejně vystupovat proti ruskému armádnímu velení, které označil za neschopné a zkorumpované.

Spor vygradoval až v otevřený konflikt. Prigožin obvinil ruskou armádu z útoku na pozice Wagnerovců, a poté zahájil tažení v Rusku s pravděpodobným cílem sesadit ministra obrany Šojgua. Putin však tento čin odsoudil a označil vzbouřence za zrádce.

Ruský prezident Vladimir Putin
Vladimir Putin se vyjádřil ke smrti Prigožina. Poslal vzkaz jeho rodině

Vzpoura nakonec skončila zhruba 200 kilometrů od hlavního města. Prigožin spolu s vojáky se poté musel přesunout do Běloruska, kde údajně byla část Wagnerovy skupiny rozpuštěna. O majiteli organizace už taky nebylo tolik slyšet.

Podle posledních zpráv Prigožin zahynul při havárii letadla. Ruský lid však z úmrtí oligarchy není nadšený.