Náměstkyně ukrajinského ministerstva obrany Hanna Maljarová uvedla, že Rusové jsou v defenzivě na frontě v Záporožské a Chersonské oblasti. Podle ní přesouvají do Záporožské oblasti a okolí Bachmutu svoje nejschopnější jednotky z Chersonské oblasti, která se vypořádává s ničivými záplavami vyvolanými protržením Kachovské přehrady.

Podle Maljarové postoupily ukrajinské síly na jihu Ukrajiny o 300 až 1500 metrů. Osvobozeny byly vesnice Blahodatne a Makarivka. Jednotka územní obrany AREJ nedlouho předtím oznámila vytlačení ruských vojsk také ze vesnice Neskučne. Trojice obcí leží blízko sebe na hranici mezi Doněckou a Záporožskou oblastí, odkud Moskva již téměř týden hlásí silné ukrajinské útoky.

Boje na Ukrajině. Ilustrační snímek
První úspěch protiofenzivy. Dobyli jsme dvě obce, tvrdí ukrajinská armáda

Americký Institut pro výzkum války (ISW) píše, že ukrajinské jednotky v sobotu podnikaly protiofenzivní operace na nejméně čtyřech místech fronty. Podle amerických analytiků se ukrajinská armáda snaží o mimořádně obtížnou operaci - frontální útok na připravené obranné pozice, který komplikuje to, že nemá převahu ve vzduchu.

Ruské ministerstvo obrany podle agentury Reuters uvedlo, že ruské síly za posledních 48 hodin při odrážení neúspěšných ukrajinských útoků zničily nejméně sedm tanků Leopard a pět bojových vozidel pěchoty Bradley.

Moskva rovněž uvedla, že se Ukrajina neúspěšně pokusila zaútočit šesti bezpilotními čluny na loď ruského námořnictva v Černém moři.

Voda pro protržení Kachovské přehrady zaplavila okolní obce
Krym vysychá. Do Severokrymského kanálu přestává vtékat voda, tvrdí Britové

Podle ruských vojenských blogerů ukrajinské síly prorazily ruské linie jižně od města Velyka Novosilka a rychle obsadily několik vesnic, zatímco ruské síly ustoupily na výše položená místa. Právě k okolí Velyké Novosilky se nachází trojice obcí, jejichž dobytí v neděli oznámila Ukrajina. Tvrzení válčících stran není možné bezprostředně ověřit.

Katastrofa jménem Kachovská přehrada

Na jihu Ukrajiny pokračuje katastrofa vyvolaná zničením Kachovské přehrady, z něhož se Kyjev i Moskva obviňují navzájem. Podle ukrajinského ministerstva životního prostředí ztratila obří nádrž už 70 procent vody, přičemž hladina za poslední den klesla o další více než metr.

Zničená ukrajinská přehrada Kachovka
Kdo zničil Kachovskou přehradu? Nevíme, ale vše ukazuje na Rusy, tvrdí analytici

V Chersonu, největším městě pod přehradou, klesla hladina celkově o 1,5 metru. Zaplavené území se podle chersonské oblastní správy zmenšilo o téměř polovinu na současných 78 kilometrů čtverečních. Na Ukrajinou kontrolovaném pravém břehu Dněpru stále zůstává zatopeno 32 obcí a bezmála 4000 budov, na Ruskem okupovaném levém břehu je to 14 obcí.

Po zničení Kachovské přehrady přestává vtékat voda do Severokrymského kanálu, který je klíčový pro zásobování vodou Krymského poloostrova anektovaného Ruskem.