„Dozvídáme se samozřejmě i informace o mrtvých z levého břehu. Víte, že včera (v neděli) nepřítel ostřeloval naše občany při pokusu přepravit se na pravý břeh a tři zahynuli, několik dalších bylo zraněno,“ řekl Klymenko podle listu Ukrajinska pravda.

Voda pro protržení Kachovské přehrady zaplavila okolní obce
Krym vysychá. Do Severokrymského kanálu přestává vtékat voda, tvrdí Britové

Koncem minulého týdne ruské úřady v okupované části Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny hlásily osm obětí, ale do tohoto počtu započetly i dva lidi, kteří podle nich přišli o život při ukrajinském ostřelování oblasti. Tato tvrzení nelze v podmínkách válečného konfliktu bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Voda pro protržení Kachovské přehrady zaplavuje okolní obceVoda pro protržení Kachovské přehrady zaplavuje okolní obceZdroj: Profimedia/AP Photo/Libkos

Hráz obří Kachovské přehrady se protrhla minulý týden v úterý v brzkých ranních hodinách a od té doby voda zaplavila rozsáhlé území na dolním toku Dněpru. Podle Kyjeva přehradu vyhodily do povětří ruské síly, které ji okupovaly, Moskva to ale odmítá a tvrdí, že přehrada se protrhla vinou ukrajinského ostřelování.

Bez domova či pitné vody 

Tisíce lidí kvůli zničení Kachovské přehrady přišly o domov a desetitisíce jsou bez přístupu k pitné vodě. Záplavy zničily zemědělské plodiny, vyplavily miny a způsobily rozsáhlé škody na životním prostředí.