Ukrajina v posledních dnech zahájila protiofenzivu na severovýchodě země v Charkovské oblasti, kde podle pozorovatelů postupuje mílovými kroky. V neděli večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném projevu potvrdil, že ukrajinské síly dobyly zpět strategické město Izjum. Ruská strana ztrátu města přímo nepřiznala, v sobotu ale ruské ministerstvo obrany uvedlo, že přesouvá své jednotky od Izjumu směrem na ukrajinský Donbas.

Ukrajinští vojáci v doněcké oblasti.
Obrovský úspěch. Ukrajinci dobyli zpět Izjum na východě země, potvrdil Zelenskyj

„Udělali chyby a myslím, že z toho vyvodí nutné závěry,“ uvedl Kadyrov v nahrávce, kterou v neděli zveřejnil na svém kanálu na telegramu. „Pokud dnes nebo zítra nedojde ke změně strategie, budu nucen promluvit s vedením ministerstva obrany a vedením země a vysvětlit jim skutečnou situaci na místě. Je to velmi zajímavá situace. Řekl bych, že je to zarážející,“ dodal bývalý povstalec, který se stal spojencem Kremlu a vládne v Čečensku tvrdou rukou od roku 2007.

Situace se Rusům zkomplikovala

Čečenské síly měly udělené volno, nyní se ale vrátily na Ukrajinu, uvedl následně Kadyrov. O síle „10 tisíc mužů“ budou podle něj bojovat v Chersonské, Záporožské a Doněcké oblasti.

Od únorové invaze se Kreml soustředil na umlčení liberálních hlasů kritizujících válku. S tím, jak se situace na bojišti ruským invazním silám zkomplikovala, ale nyní čelí také výzvám svých stoupenců, kteří chtějí, aby Rusko nasadilo do války více sil a zvrátilo tak její průběh, píše list The Guardian. Mnoho jednotek z Čečenska se účastnilo ruského válečného tažení. Kadyrov je považován za osobu loajální vůči Moskvě, zároveň je ovšem jednou z mála ruských politických osobností, jejichž vyjádření Kreml plně nekontroluje.