V dopise ze 16. března požádala Ruská federace členské státy OSN, aby přijaly její návrh 'humanitární' rezoluce na Ukrajině. „Pevně věříme, že je povinností mezinárodního společenství navzdory geopolitickým rozdílům vyvinout veškeré úsilí k minimalizaci humanitárních dopadů pro civilní obyvatelstvo na Ukrajině,“ píše Rusko. Mimo jiné mluví o dodržování mezinárodního humanitárního práva a svoji akci na Ukrajině označuje za odpolitizovanou a vyváženou.

Rusové v Moskvě si dopřávají poslední burgery z McDonald's
Strýček Váňa místo McDonald's? Rusko chystá vlastní řetězec s podezřelým logem

Žádost nicméně pobouřila kanadskou delegaci při OSN natolik, že v reakci na ni ve čtvrtek zástupci Ottawy označili část ruského návrhu rezoluce za naprosto hloupou a fraškovitou a položili Rusku zásadní otázku. „Opravdu si myslíte, že tomu, co píšete, členové OSN skutečně věří?“

Všechny tři stránky ruského dopisu poté Kanda opoznámkovala 'červeným perem', část textu proškrtala a vyzvala ruskou delegaci k úpravě. „Děkujeme Rusku za dopis ze 16. března. Prosíme, podívejte se na námi navrhované úpravy,“ uvedla kanadská delegace na Twitteru.

Vložte, nahraďte, vysvětlete

Deník přináší nejzajímavější pasáže ruského dopisu OSN i s kanadskými úpravami a komentáři (vyznačeny tučně / kurzívou):

Obracíme se na vás s ohledem na naléhavou záležitost související se zoufalou humanitární situací na Ukrajině a v jejím okolí (VLOŽTE: kterou jsme způsobili v důsledku námi vyvolané nelegální agresivní války)Stejně jako ostatní členové mezinárodního společenství (nejsme) jsme vážně znepokojeni jeho zhoršováním. (VLOŽTE: přestože my jsme hlavní příčinou)

Arnold Schwarzenegger.
Nevěřte lžím, žádá Rusy v emotivním vzkazu Schwarzenegger. Video obletělo svět

Pevně ​​věříme, že je povinností mezinárodního společenství i přes geopolitické rozdíly vyvinout maximální úsilí k minimalizaci humanitárních důsledků pro civilní obyvatelstvo na Ukrajině. Jediným způsobem, jak toho dosáhnout, je jasný požadavek jménem Rady bezpečnosti OSN, aby všechny zúčastněné strany přísně dodražovaly mezinárodní právo. (NAHRADIT: aby Rusko ukončilo nezákonnou agresivní válku a nepřátelství)

Poznámka: Útočíte na civilisty, bombardujete školy a nemocnice, rabujete. Proč máme pocit, že to nemyslíte úplně vážně? Vysvětlit.

Náš návrh požaduje, aby všechny strany respektovaly závazky podle mezinárodního humanitárního práva a základních lidských práv, a také požaduje, aby civilisté, včetně žen a dětí, byli plně chráněni.

Poznámka: Jak si tedy vysvětlujete ruské bombardování porodnice a zničení více než 200 škol? Vysvětlit.

Zdroj: DeníkTento návrh vyzývá členské státy, aby financovaly bleskovou výzvu OSN, která volá po humanitární reakci na Ukrajině, a zdůrazňuje koordinační úlohu OSN v příslušném humanitárním úsilí. 

Komentář: Ano, ale aby bylo jasno: tato blesková výzva byla zahájena kvůli válce a utrpení, které jste na Ukrajině rozpoutali vy.

Vyzýváme členy OSN, aby podpořili a spolusponzorovali tento návrh (pokyny pro předložení spolusponzorství jsou pro usnadnění v příloze). Schůze na Radě bezpečnosti je naplánována na pátek 18. března. 

Přijměte prosím, Excelence, ujištění o mé nejhlubší úctě. 

Vassily Nebeznia

Komentář: Nezdálo se nám, že by konec tohoto dopisu dostatečně vystihl čiré pohrdání vůči vašim spolučlenským státům OSN, Chartě OSN a mezinárodnímu právu. Zde je alternativní návrh:

Když vás žádáme, abyste podpořili tuto fraškovou rezoluci, kterou jsme předložili v Radě bezpečnosti, chceme, abyste věděli, jak málo nám záleží na lidských životech, který jsme zničili na Ukrajině, a jak moc pohrdáme vámi, členstvím v OSN a celou touto institucí.

Takže pokud jste s tím vším srováni a chtěli byste nám implicitně krýt ruskou nezákonnou útočnou válku v rozporu s Chartou OSN a mezinárodním právem, prosím, spolupodpořte naše usnesení. Opravdu bychom to ocenili.