Ještě před týdnem se král Karel III. zúčastnil bohoslužby v Sandringhamu, poté nastoupil v soukromé londýnské nemocnici léčbu zvětšené prostaty. Právě zde lékaři objevili anomálii, která značí rakovinu. I přes toto zjištění je však dle Buckinghamského paláce Karel III. optimistický a těší se na to, že se co nejdříve vrátí ke své práci.

Podle vyjádření bude britský panovník zatím podstupovat jen ambulatní léčbu. Během ní se očekává, že jej v jeho povinnostech zastoupí jiné členové královské rodiny. „Král se rozhodl zveřejnit informace o své léčbě s cílem povzbudit více mužů, aby si nechali prostatu zkontrolovat“, uvedl k zákroku palác.

Britská královská rodina patří k nejbohatším na světě:

Podle časopisu Forbes činí celkové čisté jmění Windsorů přibližně šest set dvacet osm miliard korun
Karel III. provětral kasu. Jaký plat má William a kolik stál pohřeb Alžběty II.

Pokud není hlava státu schopna vykonávat úřední povinnosti, existuje podle serveru BBC mechanismus, který umožní úřad spravovat. Za takových okolností mohou být jmenováni „státní poradci“, kteří by panovníka zastupovali. V současnosti mezi ně patří královna Camilla, princ William, princezna Anne a princ Edward, přičemž princ Harry a princ Andrew již nebudou nazýváni nepracovními členy královské rodiny.

U mnoha typů rakoviny se šance na onemocnění s věkem zvyšuje. Údaje ze Spojeného království naznačují, že v průměru každý rok byla více než třetina (36 procent) nových případů rakoviny u lidí ve věku 75 a více let.

Obavy i přání uzdravení

Na oznámení obratem reagovala kancelář britského premiéra Rishiho Sunaka, který králi popřál „rychlé a úplné uzdravení“, píše agentura Reuters. „Nemám pochyb o tom, že se co nevidět vrátí do plných sil a jsem si jistý, že celý národ mu bude přát zdraví,“ vzkázal Sunak. Šéf labouristické opozice Keir Starmer popřál králi brzké uzdravení „jménem celé Labouristické strany“. Další přání přišla v prvních desítkách minut po oznámení také od starosty Londýna Sadiqa Khana, severoirské první ministryně Michelle O'Neillové nebo z druhé strany Atlantského oceánu.

Britský král Karel III. po korunovační ceremonii.
Korunovaný král Karel III.: Rodinu staví do latě, teď ho čeká obrovská výzva

„Mám o něj obavy,“ řekl americký prezident Joe Biden novinářům v Las Vegas, kde se setkával se stávkujícími zaměstnanci hotelů, a dodal, že se králi chystá telefonovat. „To jsou ohromně smutné zprávy. Myslíme na krále i jeho rodinu,“ uvedl zase mluvčí amerického ministerstva zahraničí Vedant Patel, kterého dnes o diagnóze Karla III. informovali novináři v průběhu tiskové konference.

Do Británie v následujících dnech plánuje přicestovat britský princ Harry, aby se s otcem setkal, informovala agentura PA Media s odvoláním na zdroj z princova okolí. Harry, vévoda ze Sussexu, nyní z manželkou Meghan a dětmi žije v americké Kalifornii.