Britský král Karel III. se v úterý poprvé od zveřejnění informace, že trpí rakovinou, objevil na veřejnosti. Lidé jej mohli vidět, jak odjíždí v autě se svou manželkou královnou Camillou ze sídla Clarence House. „Král a královna se usmívali a mávali,“ uvedla britská stanice BBC.

Obayv o zdraví Karla III. má celá královská rodina:

Král Karel III. má rakovinu.
Rodina má o Karla III. kvůli rakovině strach. Camilla ho varovala už v minulosti

Pohled na Karla III. se ale v následujících týdnech stane spíše výjimkou. Vzhledem k tomu, že jej nyní čeká léčba blíže nespecifikovaného onkologického onemocnění, zrušil na tuto dobu svá veřejná vystoupení. „Některá z nich převezmou jeho syn princ William společně s dalšími seniorními členy britské královské rodiny,“ nastínila BBC.

Největší díl pozornosti se bude upírat právě na následníka trůnu. Ten se na veřejnosti poprvé objevil ve středu, kdy jménem královské rodiny předal vyznamenání. K oficiálním povinnostem se vrátil po několikatýdenní pauze. Svá vystoupení zrušil kvůli operaci manželky Kate, jíž chtěl být nablízku.

Britskému králi Karlu III. diagnostikovali lékaři rakovinu. V pondělí o tom informoval Buckinghamský palác:

Král Karel III. se v den korunovace pozdravil s příznivci na procházce před Buckinghamským palácem v Londýně.
Britský král Karel III. má rakovinu, oznámil Buckinghamský palác

Nyní ho však čeká mimořádně náročné období. „Očekává se, že v pokrývání veřejných vystoupení a oficiálních povinností bude hrát velkou roli. Ve stejné době však musí čelit zdravotním problémům jak svého otce, tak své ženy,“ zmínil ve svém komentáři královský korespondent BBC Sean Coughlan.

Bez Kate

Situace prince Williama je o to těžší, že se bude objevovat sám, bez své mezi idmi oblíbené manželky po boku. Její operace břicha totiž byla natolik závažná, že princezna Kate se po ní bude zotavovat nejméně do Velikonoc. Po tuto dobu nebude veřejně vystupovat a nic na tom nemění ani rakovina Karla III.

„Catherine se zotavuje ve svém domově v Adelaide Cottage ve Windsoru. Neočekává se, že by se 42letá princezna v několika dalších týdnech připojila k manželovi při vykonávání královských povinností,“ potvrdila BBC.

Britská princezna Catherine podstoupila plánovanou operaci břicha:

Vévodkyně Kate.
Princezna Kate se po operaci cítí dobře. Z veřejnosti ale zmizí na čtvrt roku

Současná nepřítomnost Karla III. a princezny Kate je ale pro britskou monarchií velmi nepříjemným obdobím. „Palác bude Catherine, která je jednou z nejspolehlivějších postav monarchie v krizových chvílích, postrádat. Pohled na Kate na titulních stranách novin pro královskou rodinu vždy představoval únikovou cestu před špatnými zprávami,“ poznamenal Coughlan.

Jaký bude příští král

Přestože král Karel III. navzdory léčbě rakoviny zcela pracovat nepřestane, mimo jiné budou pokračovat jeho pravidelné každotýdenní schůzky s britským premiérem, veřejnost bude na prince Williama podle britských médií nyní pohlížet jako na „náhradního krále“.

Zastupování otce při oficiálních povinnostech totiž může podle komentátorů částečně naznačit, jakým bude princ William jednou panovníkem. „Pokud bude muset princ William zakročit a převzít další královské povinnosti, bude to příležitost vidět, jak jinak by mohl dělat věci v budoucnu. Už nyní má při veřejných vystoupeních svůj styl. Je patrný generační rozdíl. Zdá se, že princ William slibuje moderní, uvolněnou verzi královské rodiny. Vyhovuje mu monarchie bez kravaty,“ zmínil v další analýze Coughlan.

Britskou královskou rodinu v těchto dnech trápí výrazné zdravotní problémy:

Britská královská rodina. Zleva: Camilla, Karel III., princ William, Kate
Co je s princeznou Kate? Rakovinu nemá. S tou ale bojuje vévodkyně z Yorku

Kromě Williama královy oficiální povinnosti převezmou panovníkova sestra, královská princezna Anna, mladší bratr princ Edward a samozřejmě královna Camilla. „Ta bude mít na sobě rovněž velké břemeno, neboť bude muset více než kdy jindy dostát svému titulu královny manželky co se podpory jejího muže týká,“ zmínila stanice ITV.

Tito královi blízcí příbuzní jsou podle BBC oprávněni například i podepisovat některé dokumenty či přebírat pověřovací listiny nových velvyslanců ve Spojeném království.

Usmíření se nekoná

Teoreticky by se tato role měla týkat také mladšího králova bratra prince Andrewa a mladšího syna prince Harryho. Ti však již nadále nejsou pracujícími seniorními členy britské královské rodiny a tak žádné oficiální povinnosti po dobu panovníkovy nemoci vykonávat nebudou.

Princ Harry slaví. Částečně vyhrál soud s britským mediálním domem a dostane odškodnění:

Princ Harry slaví. Částečně vyhrál soud s britským mediálním domem a dostane odškodnění
Kolem Harryho a Meghan je opět rušno: Vyhraný soud s bulvárem i velká potupa

Princi Harrymu o své diagnóze král řekl telefonicky, načež vévoda ze Sussexu v úterý dorazil na krátkou návštěvu Spojeného království. Jeho manželka Meghan i jejich potomci zůstali v USA, kde pár nyní žije.

Pro britská média znamenalo setkání prince Harryho s jeho otcem (první od korunovace loni v květnu) senzaci. Spekulace o tom, že by mohlo přinést usmíření mezi Harrym a zbytkem jeho rodiny, se ale nepotvrdily.

Zdroj: Youtube

Král a jeho syn spolu mluvili 45 minut. S nikým jiným z rodiny se princ Harry nesetkal. „Další setkání princ Harry a král Karel III. nevyloučili, komentátoři ale upozorňují, že se opět projevily napjaté rodinné vztahy, neboť vévoda se neviděl ani se svým bratrem princem Williamem, ani se švagrovou Kate, která se zotavuje po operaci,“ uvedl list Daily Mail.