Ramaphosu a jeho manželku oficiálně přivítal králův nejstarší syn a dědic, princ William, s manželkou Kate v hotelu v centru Londýna, čímž zahájili jeho dvoudenní návštěvu. Poté ho doprovodili na prostranství Horse Guards Parade u Downing Street, kde Ramaphosu přivítal král Karel a jeho manželka Camilla.

Ramaphosa má v plánu navštívit Westminsterské opatství, kde položí věnec u symbolického hrobu neznámého vojína a prohlédne si pamětní desku bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely. Poté se v Buckinghamském paláci zúčastní banketu.

Nový britský král Karel III. s manželkou Camillou.
Karel III. a jeho nejbližší tým? Král spoléhá na rodinu, chystá ale i vyhazovy

Celá návštěva se uskuteční v tradičním formátu zavedeném za vlády zesnulé královny Alžběty II. Ramaphosa rovněž promluví k zákonodárcům v parlamentu a setká se s premiérem Rishim Sunakem.

Británie doufá, že návštěva, která byla naplánována ještě před zářijovou smrtí královny Alžběty, posílí obchodní a investiční vazby mezi oběma zeměmi. Má také ukázat důležitost vazeb v britském Společenství (Commonwealth).

„Je to posílení silných bilaterálních vztahů, které máme s Jihoafrickou republikou, skutečná příležitost navázat na tyto úzké pracovní vztahy a diskutovat o některých otázkách, které se nás všech týkají,“ řekl britský ministr zahraničí James Cleverly.

Snaha o získání podpory 

Ramaphosova návštěva se koná v době, kdy se Jihoafrická republika potýká s přetrvávajícími výpadky elektřiny a vysokou nezaměstnaností. Podle zpravodaje BBC chce prezident cestu využít k získání podpory pro britské investice v JAR, aby pomohl hospodářskému rozvoji země a domácímu průmyslu.

Zasedání Nástupnické rady v londýnském Svatojakubském paláci 10. září 2022. Král Karel III.
Korunovace Karla III. se uskuteční příští rok v květnu, uvedla královská rodina

Jedná se o první státní návštěvu světového lídra ve Spojeném království od roku 2019, kdy zemi navštívil bývalý americký prezident Donald Trump se svou manželkou Melanií. Několikadenní cesty vrcholných představitelů do Británie přerušila pandemie covidu-19.

Poslední státní návštěvou jihoafrického vůdce v Británii byla cesta exprezidenta Jacoba Zumy v roce 2010. Jako první ho tehdy přijal král Karel, ještě jako princ Charles, a jeho manželka Camilla.