Zahraniční společnosti jako například Ford, Nike nebo McDonald’s oznámily dočasné uzavření obchodů, restaurací a továren v Rusku. Chtějí tak vyvinout tlak na Kreml, aby zastavil probíhající invazi na sousední Ukrajinu.

Zavřený řetězec H&M v Moskvě.
Rusům mizí před očima jak obchody, tak i jejich úspory

Tajemník generální rady vládnoucí strany Andrej Turčak ve svém prohlášení na internetových stránkách Jednotného Ruska uvedl, že zastavení provozu je „válkou” proti občanům Ruska.

„Jednotné Rusko navrhuje znárodnění výrobních závodů společností, které oznámí svůj odchod a uzavření výroby v Rusku během speciální operace na Ukrajině,” uvedl Turčak. „Je to krajní opatření, ale nenecháme si vrazit nůž do zad a budeme chránit naše lidi,” dodal.

V prohlášení se mimojiné objevila jména finských potravinářských společností Fazer, Valio a Paulig.

Místo Sanderse bude Čapajev

Znárodnění by se ale neměly vyhnout ani fastfoodové řetězce McDonald’s, KFC či Pizza Hut. Předseda ústředního výboru strany Komunisté Ruska, Maxim Surajkin, navrhl umístit místo nich státní restaurace poskytující výhradně ruská jídla a pro branding použít portréty sovětských generálů Čapajeva a Buďonného a symbol rudé hvězdy.

„V reakci na nepřátelské kroky řady zemí navrhuji převést všechny prostory a zařízení fastfoodových řetězců do vlastnictví Ruské federace,” řekl pro RIA Novosti Surajkin, podle kterého jídlo v těchto restauracích bylo „škodlivé” a samotné podniky “přinášely zisk těm státům, jež se nyní vůči Rusku chovají nekorektně”.

Podle Surajkina je nutné otevřít novou jednotnou síť zdravé výživy s využitím výhradně ruských receptur a domácích produktů. „Nechť se tomu říká například Naše odpověď Chamberlainovi,” uvedl předseda Komunistů a dodal: „Jsem přesvědčen, že ruský boršč a řízky nebudou méně oblíbené než hamburgery a hranolky nebo symbolika žlutého písmena „M” a profil plukovníka Sanderse, který obecně vypadá jako Trockij, což je pro mnohé ohavné.”

„Ať zahraniční partneři vidí, že jejich sankce v našich lidech jen probouzejí historickou paměť a sebeuvědomění,” domnívá se politik. Podle něj je nutné znárodnit všechna místa veřejného stravování, kavárny a restaurace patřící nepřátelským státům.

Jenže videa z posledních provozních hodin amerických řetězců v Rusku, která kolují na sociálních sítích, naznačila trochu jiné mínění ruských občanů.

Pokud by se návrh stal skutečností, o své výrobní či stravovací podniky by přišly také společnosti Coca-Cola, PepsiCo, Burger King a Starbucks, které oznámily dočasné uzavření byznysu v minulých dnech.