Vzpomínka na Dianu

Byla nejočekávanější ženou dne, a nezklamala. Přestože korunu dostala při sobotní korunovaci Karla III. na hlavu jeho manželka Camilla, stran oblečení a doplňků všichni čekali na jinou členku rodiny - konkrétně princeznu z Walesu Catherine.

Manželka následníka trůnu známá svým vybraným vkusem všechny okouzlila. A jelikož si princezna Kate léty osvojila umění zesnulé Alžběty II. pro „komunikaci“ prostřednictvím šatů a šperků, měl její korunovační oděv velkou symboliku. 

Vévodkyně Kate, princ William a dvě z jejich dětí Charlotte a Louis na balkoně Buckinghamského paláce po korunovaci..Vévodkyně Kate, princ William a dvě z jejich dětí Charlotte a Louis na balkoně Buckinghamského paláce po korunovaciZdroj: Profimedia

Předně se čekalo, jakou ozdobu bude mít princezna Catherine na hlavě. Dle tradice mělo jít o korunku, několik dní před korunovací se ale objevily zprávy, že Kate tradici poruší. A tak se i stalo. Princezna dorazila v květinové čelence od Jesse Colleta pro značku Alexander McQueen, přičemž podobnou, jen jednodušší, ozdobu měla na hlavě také její dcera princezna Charlotte.

Britský král Karel III. s královnou Camillou zdraví lid z balkonu Buckinghamského paláce.
VIDEO: Karel III. je králem. S rodinou pozdravil lid, Harry na balkoně chyběl

„Květinová ozdoba odkazovala jak na lásku k přírodě Karla III., tak na Zeleného muže, postavu z britského folkloru, která byla také součástí oficiální korunovační pozvánky a je symbolem jara, růstu a znovuzrození. Catherinina květinová čelenka tak byla předzvěstí nové vlády nového krále a nové éry monarchie,“ zmiňuje magazín Vogue

Pod formálním rouchem na sobě princezna měla bílou dlouhou róbu značky Alexander McQueen, obsahující výšivky květin symbolizujících čtyři národy Spojeného království. Stejný módní dům mimochodem vytvořil i její nezapomenutelné svatební šaty. 

Zdroj: Youtube

Samostatnou symbolickou kapitolou pak byly princezniny šperky. Ty nesly velmi osobní poselství. Odkazovaly totiž jak na zesnulou královnu Alžbětu II., tak na matku jejího manžela a královu první manželku, populární princeznu Dianu.

Vše o korunovaci Karla III. najdete ve speciálu Deníku ZDE

„Díky vlasům sčesaným do drdolu mohla Kate předvést perlové a diamantové náušnice, které kdysi patřily princezně Dianě. Alžběta II. pak byla na korunovaci připomenuta princezniným náhrdelníkem, který nechal v roce 1950 vyrobit král Jiří VI. pro tehdejší princeznu Alžbětu a královna ho nosila po celou dobu své vlády,“ komentuje magazín Vogue. 

Velmi osobní ozdoba

Královna Camilla se na korunovaci dle tradice objevila v šatech bílé barvy. Róbu navrhl návrhář Bruce Oldfield, který s nově korunovanou britskou královnou spolupracuje dlouhodobě a proto přesně ví, jaký střih jí sluší. Výšivky zlaté a stříbrné barvy na šatech samozřejmě nesly speciální poselství.

 „Na šatech jsou výšivky květin jako sedmikrásky, pomněnky a vlaštovičník, které znázorňují lásku krále a jeho manželky k přírodě. Na lemu spodničky a manžet jsou pak květinové emblémy čtyř národů Spojeného království: růže, bodlák, narcis a čtyřlístek,“ vysvětluje britský magazín Harper's Bazaar

Celkem se na šatech objevily výšivky 24 druhů květin. Jeden z nich nesl speciální romantické poselství odkazující ke Camillině minulosti.

„Zlatou nití je na šatech vyšitá konvalinka. Což je květina, kterou mělo Její Veličenstvo ve své svatební kytici a je také známá jako oblíbená květina Alžběty II.,“ upozorňuje stanice CNN

Vévodkyně z Cornwallu Camilla byla korunována královnou manželkou.
Od nenáviděné milenky ke královně. Camillu čeká vedle Karla III. specifická role

K osobnímu životu čerstvě korunované královny údajně odkazuje i další výšivka na šatech, která ale na rozdíl od ostatních zůstává poměrně tajemná a její předpokládaný význam Buckinghamský palác oficiálně nepotvrdil. Ve spodní části šatů se totiž objevily výšivky ve tvaru psů. Zřejmě jde o zobrazení Bluebell a Beth, dvou Jack Russell teriérů Karla III. a Camilly.

Velký význam pak samozřejmě měly i zvolené klenoty. Camilla se stala první královnou od 18. století, která si nenechala ke korunovaci vyrobit novou korunu, ale použila stávající. Konkrétně šlo o korunu královny Mary.

Král Karel III. a Camilla
Diamantová kontroverze. Choť Karla III. Camilla se volbou koruny zapíše do dějin

„Klenotníci ji drobně upravili, aby vzdávala poctu zesnulé královně Alžbětě II., Camillině tchyni. Konkrétně se tak dělo prostřednictvím tří diamantů Cullinan III, IV a V, které byly součástí osobní Alžbětiny sbírky šperků,“ vysvětluje australská mutace magazínu Vogue

Koruna nebyla jediným odkazem na zesnulou oblíbenou panovnici. Camilla si rovněž na korunovaci vzala stejný náhrdelník značky Garrard, jaký měla Alžběta II. při své korunovaci v roce 1953.  

Šaty na podporu Ukrajině

Zvláštní poselství zřejmě neslo i oblečení, které pro korunovaci Karla III. zvolila americká první dáma Jill Bidenová, jež zastupovala svého manželka Joe Bidena. Na korunovaci dorazila s vnučkou Finnegan. A komentátoři okamžitě začali spekulovat o zvolených barvách outfitů dvojice.

Zdroj: Youtube

Podle některých totiž vyjadřovaly podporu Ukrajině. „První dáma Jill Bidenová měla na sobě sukňový kostým levandulově modré barvy značky Ralph Lauren doplněný mašlí do vlasů, její vnučka Finnegan se objevila v elegantních světle žlutých pelerínových šatech značky Markarian, přičemž tato barevná kombinace mohla být vnímána jako projev solidarity s Ukrajinou. Obě navíc uvnitř opatství seděly vedle ukrajinské první dámy Oleny Zelenské,“ komentuje CNN

Nová módní hvězda

Jednou z nejostřeji sledovaných dam korunovace se nečekaně stala britská politička Penny Mordauntová, jejímž úkolem jako předsedkyně Královské rady bylo držet po většinu korunovace v rukou 3,5 kilogramu těžký Státní meč. Svůj úkol zvládla podle britského i světového tisku bravurně, dokonce si vysloužila i pochvaly od politických oponentů.

Zaujala ale také svým bezchybným vzhledem. Na sobě měla modrozelené šaty a sladěnou čelenku značky Safiyaa, obojí neslo zvláštní poselství. „Výšivka na šatech i klobouku měla tvar kapradí, což je odkaz na Královskou radu. Modrozelená barva šatů zvaná Poseidon pak odkazovala na volební obvod v Portsmouthu, odkud Mordauntová pochází,“ zmiňuje list The Independent

Prezident Petr Pavel na tiskové konferenci na českém vevyslanectví po korunovaci krále Karla III., Londýn, 6. května 2023.
Korunovace byla velkým zážitkem, řekl Pavel. Eva Pavlová okouzlila svými šaty

Podle magazínu Elle se politička stala novou módní hvězdou. Krom toho řekla, že zvažuje, že svůj oceňovaný outfit vydraží a peníze věnuje na tvorbu nových uniforem pro ženy v britských ozbrojených silách. Mimochodem, přestože Mordauntová měla na korunovaci oficiální roli, své šaty pro tuto příležitost si koupila z vlastního. 

Brož od krále

Modrou barvu pro korunovaci Karla III. zvolila také jeho neteř Zara Tindallová (dcera princezny Anne), která je v pořadí dvacátá v následnické linii na trůn.

Zdroj: Youtube

„V modrých kabátových šatech značky Laura Green vypadala étericky, navíc je sladila s květinovým kloboukem a botami,“ uvádí magazín Hello.

Alžběta II. při své korunovaci. Na hlavě má Britskou imperiální korunu. V závěru své korunovace si ji na hlavu dá i současný britský panovník Karel III. Součástí koruny je kontroverzní diamant Cullinan II.
Korunovace Alžběty II.: Prosadila si kamery, nošení těžké koruny trénovala týdny

Jednoduchý model pozvedla na královskou úroveň výrazná brož nesoucí speciální poselství. „Diamantovou brož si půjčila od své matky, princezny Anne. Ta šperk dostala jako svatební dar od svého staršího bratra, krále Karla III., takže vzít si ji v den jeho korunovace mělo opravdu mimořádný význam,“ zdůrazňuje magazín Hello. 

Poklona Camille

Zaujal i outfit, ve kterém se objevila americká zpěvačka Katy Perry. Podle některých jím totiž skládala poklonu královně Camille.

„Zpěvačka si vzala růžový kostým značky Vivienne Westwood, přičemž výrazný design náhrdelníku, který jej doplňoval, mohl být odkazem na módní dědictví královny Camilly, která nosí a vlastní množství třířadových perlových kousků,“ uvádí stanice CNN.

Zdroj: Youtube