Její Veličenstvo královna Alžběta II. vstoupila do světových dějin jako pracovitý monarcha, po sedmdesát let neochvějná jistota Spojeného království, panovnice, jakou Británii záviděl celý svět. Byla ale ještě i něčím jiným - milující manželkou, matkou a babičkou. Skvělou odbornicí na koně a psí plemeno welsh corgi. Milovnicí venkova. A také ženou, která se nebojí pobavit na svůj vlastní účet. Dokázala to hned několikrát a získala si tím srdce celého světa.

Královna Alžběta II. na balkoně Buckinghamského paláce
Nejtěžší chvíle vlády Alžběty: Zavalená škola, smrt Diany i zákulisní hry

Z povahy jejího postavení britského konstitučního monarchy se od královny Alžběty II. celý život vyžadovalo, aby zachovávala politickou neutralitu. Úctu britské veřejnosti i politiků si královna zachovala pečlivým lpěním na tomto požadavku a skutečně nikdy nepřekročila meze toho, co od ní bylo jako od panovnice po celý život žádáno. Přesto si dokázala najít způsob, jak dát světu najevo, co si myslí. A za něj byla velmi obdivována.

Legendárním se stal například fakt, že své politické názory královna komunikovala prostřednictvím broží. (Ne)obyčejnými klenoty dokázala dát velmi jasně najevo, jaký postoj zastává. Odborníci ji za tato nenápadná gesta chválili, pro běžné lidi se díky nim stala zase o něco přístupnější - lidštější.

Zřejmě nejslavnější se v tomto ohledu stala návštěva tehdejšího prezidenta USA Donalda Trumpa v Londýně. „Při prvním dni Trumpovy návštěvy si na sebe královna připnula brož, kterou jí věnovali jako znamení přátelství manželé Obamovi. Do konce setkání s tehdy novým americkým prezidentem to bylo královniny brože - Trump 3:0,“ psal třeba list The Guardian

Podle komentátorů královna Trumpa svými brožemi doslova setřela. „Druhý den státní návštěvy si na sebe vzala brož, kterou dostala od představitelů Kanady, země, se kterou měl v danou chvíli Trump poměrně velké spory. Navíc měl šperk tvar sněhové vločky, což odkazuje na anglické slovo snowflake, termín, který Trump používal pro lidi, kteří s ním nesouhlasí. A v poslední den návštěvy pak královna zvolila brož, kterou si její matka vzala na pohřeb jejího otce, čili šperk, který rozhodně není spojen s radostí,“ uvádí The Guardian.

Epický příchod na olympiádu

Srdce všech si ale britská panovnice kromě svérázného způsobu komunikace získala mimo jiné tím, že se nebála vystřelit si sama ze sebe. Úžasně se předvedla třeba při zahájení letní olympiády v Londýně v roce 2012. Olympijské hry byly pro Británii, konec konců jako pro každou pořádající zemi, hlavně velkou příležitostí ukázat to nejlepší, co Spojené království nabídne. Královna pro tento účel byla ochotna stát se dokonce herečkou - hrála sama sebe.

Nový britský král Karel III. s manželkou Camillou
Karel III. chce monarchii modernizovat. Vystěhuje ji z paláců, říká odbornice

Stala se hlavní hvězdou skeče, která zobrazovala její transport na zahajovací ceremoniál olympiády. Do Buckinghamského paláce ji v krátkém videu přišel vyzvednout nikdo jiný, než slavný agent Jejího Veličenstva James Bond, kterého ztvárňoval herec Daniel Craig. Kromě královny si tehdy ve videu zahráli i její pejsci rasy corgi.

Celý spot skončil s tím, že Bond i s královnou vyskočili padákem na olympijský stadion. Samotný skok samozřejmě královna neprováděla, ale už jen to, že připustila odvysílání této legrácky, svědčilo o tom, že má velký smysl pro humor.

Zdroj: Youtube

Sendvič v kabelce

Ještě větší ovace si pak panovnice vysloužila letos v červnu u příležitosti svého Platinového jubilea. Objevila se totiž ve skeči s oblíbenou postavičkou medvídka Paddingtona. O jejím natáčení prý nevěděli ani královnini nejbližší příbuzní, a podle zpráv z Buckinghamského paláce pak byla z jejího vystoupení unesena především její nejmladší pravnoučata.

V posledních letech je královna Alžběta II. známa svými barevnými kostýmy a ladícími klobouky.
Británii na pohřeb Alžběty připravila Operace Londýnský most. Vše je naplánováno

Video, ve kterém královna hostí animovaného medvídka při pověstném britském čaji o páté odpoledne, bylo zveřejněno těsně před začátkem velkolepého koncertu před Buckinghamským palácem. Koncert byl součástí čtyřdenních obřích oslav královnina výročí. Skeč vytvořila BBC. „Animovaná postavička oblíbená u dětí si ve videu vychutnává čaj s královnou. A při setkání se oba jeho aktéři přiznávají, že u sebe neustále nosí sendvič s marmeládou,“ nastiňuje BBC. 

Královna ve skeči s oblíbenou postavičkou medvídka Paddingtona.Královna ve skeči s oblíbenou postavičkou medvídka Paddingtona.Zdroj: Profimedia

Medvídek se ve skeči královny ptá, zda si náhodou nedá marmeládový sendvič, vytahuje jej z čepice a přiznává, že jeden u sebe vždy nosí pro případ nouze. „To já také. Nosím ho tady. Na později,“ ukazuje královna medvídkovi svůj sendvič, schovaný v černé kabelce, která byla vždy nedílnou součástí všech jejích outfitů.

Skeč končí velmi emotivně, když komorník královnu upozorňuje, že začíná koncert a ona se s medvídkem loučí. Ten jí za vše poděkuje s odkazem na rekordních 70 let její vlády.

Zdroj: Youtube

Mimochodem, krátce po uveřejnění skeče nakreslila britská umělkyně Eleaonor Tomlinsonová obrázek, na němž královna odchází společně s medvídkem Paddingtonem. Jak uvádí BBC, obrázek si získal celosvětovou pozornost.

Nyní, ve světle skonu milované panovnice, je snad ještě emotivnější, než v době zveřejnění. Mnoho lidí jej například po zveřejnění informace o úmrtí královny Alžběty II. sdílelo na sociálních sítích.