Předchozí
1 z 8
Další

Královnina uniforma

V posledních letech je královna Alžběta II. známa svými barevnými kostýmy a ladícími klobouky.V posledních letech je královna Alžběta II. známa svými barevnými kostýmy a ladícími klobouky.Zdroj: Wikimedia Commons, NASA/Bill Ingalls, volné dílo

Kostýmy výrazných barev - od pastelových po neonové, a k nim barevně ladící klobouky. To je typické oblečení, které se pojí s britskou královnou Alžbětou II. „To, že se obléká do zářivých barev, má důležitý význam. Vzhledem ke královnině výšce výrazné odstíny jako žlutá, fuchsiová, fialová či zelená umožňují, aby byla rozpoznatelná i v davu. Královnin šatník je odvážný,“ píše americká CNN. I styl nejdéle vládnoucí panovnice britské monarchie se ale v průběhu desetiletí vyvíjel. 

Závaží v sukni

Do výrazných barev se královna Alžběta II. obléká záměrně. Zářivé barvy umožňují, aby kdekoliv v davu vynikla a veškerá pozornost byla soustředěna na ni.Do výrazných barev se královna Alžběta II. obléká záměrně. Zářivé barvy umožňují, aby kdekoliv v davu vynikla a veškerá pozornost byla soustředěna na ni.Zdroj: Wikimedia Commons, West Midlands Police, CC BY-SA 2.0

Už po více než tři dekády je dvorní stylistkou a návrhářkou královny Alžběty II. Angela Kellyová. Společně tyto dvě ženy dbají na každý detail každého outfitu, který zajišťuje, že vše bude perfektní. Je totiž potřeba připomenout, že královna je jednou z nejfotografovanějších žen na světě a nemůže si dovolit žádný přešlap.

Myslí se proto na všechno. „Naší úlohou je zajistit, aby bylo Její Veličenstvo vhodně oblečeno pro každou příležitost. Někdy například při hledání vhodných materiálů zapnu ventilátor, abych viděla, jak se látka bude chovat ve vánku. Nebo zkoumám, jak se mění barva látky v závislosti na světle, neboť když se Její Veličenstvo přesunuje do interiérů, má to vliv na zdánlivou barvu a texturu látky, a to je potřeba vzít v úvahu,“ napsala v roce 2019 Kellyová ve své knize Druhá strana mince.

Oslavy výročí vlády královny Alžběty II.
Alžběta II. slaví 70. výročí panování: Velkolepá podívaná přinesla i jednu změnu

Tým stylistů královny také dopodrobna sleduje před akcemi předpověď počasí a následně vybírá outfit panovnice tak, aby případný vítr či déšť nijak nepoškodil její vzhled. Známé je, že do záhybů sukní královny jsou všitá drobná závaží, aby nebylo z královniných nohou odhaleno více, než je vhodné. Také klobouky má na hlavě připevněné tolika sponami, že se nemůže stát, že by jí někdy fascinátor odlétl z hlavy. 

Romantická padesátá

Na svou korunovaci oblékla královna Alžběta II. róbu od svého dvorního návrháře Normana Hartnella. Silueta byla typická pro 50. léta i pro panovnici v té době - úzký pas a široká sukně.Na svou korunovaci oblékla královna Alžběta II. róbu od svého dvorního návrháře Normana Hartnella. Silueta byla typická pro 50. léta i pro panovnici v té době - úzký pas a široká sukně.Zdroj: Wikimedia Commons, Cecil Beaton - Library and Archives Canada/K-0000047, volné dílo

V letech dospívání se příští britská královna musela vzdát jakýchkoliv módních výstřelků. Nutilo ji k tomu nejen její postavení, ale především druhá světová válka, která s sebou přinesla ekonomický propad. Tehdejší princezna Alžběta se oblékala co nejvíce prakticky, a později chodila dokonce v uniformě.

Její svatba s princem Philipem koncem 40. let přinesla první závan návratu bohatých rób na dvůr Buckinghamského paláce. Když se po nečekané smrti svého otce stala královnou Alžbětou II., oblékla si na svou korunovaci róbu od dvorního návrháře Normana Hartnella, který se postaral o většinu rób v prvních letech její vlády. Typický byl pro královnu štíhlý pas a bohaté sukně. „Přišla do světa, kterému v té době vládli muži, a vidět ten zářivý závan feminity, který přinesla, bylo velmi uspokojující,“ nastínila pro BBC autorka knihy HRH: So Many Thoughts on Royal Style Elizabeth Holmesová.

Světu módy v 50. letech vládl diorovský New Look - typická silueta, která se zaměřila na znovuobjevení ženskosti. A Alžběta II., byť svou vlastní cestou, s tímto poselstvím skvěle ladila. S Hartnellem se ale nebáli ani výraznějších kousků, například večerné róby s prvky pánského smokingu. 

Barevná šedesátá

Královna Alžběta II. se nikdy nebála zářivých barev. Na snímku při setkání s americkým prezidentem J. Carterem.Královna Alžběta II. se nikdy nebála zářivých barev. Na snímku při setkání s americkým prezidentem J. Carterem.Zdroj: Wikimedia Commons, U.S. National Archives and Records Administration, volné dílo

Šedesátá léta byla v mnohém přelomová a v módním světě obzvlášť. Londýnské ulice byly šokovány extrémně krátkými minisukněmi, na světlo světa se dostaly výrazné vzory. Změnil se také šatník královny Alžběty II., která po deseti letech na trůnu získala více sebevědomí a postupně se odklonila od původního diorovského New Looku.

„Panovnice přehodnotila svou roli určovatelky a následovatelky trendů, a položila základy svého nyní charakteristického stylu. Oficiálně začala éra výrazných barev, štíhlých siluet a sukní, které vždy neochvějně sahají pod kolena,“ píše BBC. Královna opravdu objevila kouzlo výrazných bloků barev a už se jich nikdy nevzdala (na snímku ve žluté róbě ze 70. let).

Královna Alžběta II.
Žádné meče pro Rusy. Alžběta II. stojí za Ukrajinou, otevřenost udivila experty

Přesto trendy zcela z jejího šatníku nevymizely. Jak uvádí agentura AP, její módní rádkyní byla její sestra, princezna Margaret. „Margaret módě opravdu rozumněla. Ona byla ta, která četla Vogue. Velmi často královnu doprovázela na její schůzky s návrháři a stylisty, a zajišťovala, aby do jejích outfitů pronikla móda,“ uvedla pro AP módní kritička listu The Telegraph Bethan Holtová. 

Vzorovaná sedmdesátá 

Styl britské královny Alžběty II. většinově nepodléhá módním trendům, samozřejmě ale souzní s dobou. Ani ona proto v 70. letech neodolala výrazným vzorům.Styl britské královny Alžběty II. většinově nepodléhá módním trendům, samozřejmě ale souzní s dobou. Ani ona proto v 70. letech neodolala výrazným vzorům.Zdroj: Wikimedia Commons, Queensland State Archives, CC BY 3.0

Důkazem toho, že královna Alžběta II. si dovedla vybudovat svůj jedinečný styl, a přitom je stále schopná inkorporovat do něj aktuální módní trendy, byly bezpochyby 70. léta. Období výrazných vzorů se promítlo i do jejího šatníku. Oficiální návštěvu Austrálie absolvovala ve výrazných žlutých puntíkovaných šatech, nebála se ani většího kára.

Sedmdesátá léta ovšem s sebou do jejího šatníku přinesla ještě něco. „Klíčovým prvkem se staly pokrývky hlavy,“ uvádí BBC. Královna se jich už nikdy nevzdala. „Alžběta II. dosáhla středního věku a s ním jistoty ve své roli. Chápala, že její přítomnost musí zůstat vždy zajímavá, a o to se postarají výrazné klobouky, které přitahují fotografy,“ uvedla pro BBC autorka knihy o královnině stylu Holmesová. 

Tvídová osmdesátá

Královna Alžběta II. zbožňuje venkov a jízdu na koni. Stejně tak tvídová saka, jezdecké kalhoty a tartanový vzor. Na snímku s prezidentem Reaganem.Královna Alžběta II. zbožňuje venkov a jízdu na koni. Stejně tak tvídová saka, jezdecké kalhoty a tartanový vzor. Na snímku s prezidentem Reaganem.Zdroj: Wikimedia Commons, Reagan White House Photographs, volné dílo

Zatímco běžným smrtelnicím přinesla osmdesátá léta jasný módní diktát v podobě sak s obřími ramenními vycpávkami, královna se tomuto trendu vyhnula. V tomto období již bylo definitivně jasné, že její styl rozhodně žádným dočasným trendům nepodléhá. Její saka zůstala bez vycpávek.

A navíc světu královna představila svou uniformu číslo dva - dobře padnoucí vypasované tvídové sako ve společnosti jezdeckých kalhot nebo slušivých károvaných sukní. „Představuje jí to jako ženu, která zbožňuje venkov a koně,“ poznamenala Holtová. Jak je známo, pro královnu venkov a jezdectví vždy představovaly nejvítanější únik od královských povinností, a jak uvádí BBC, její venkovské outfity jí dodávají pocit, po kterém celý život toužila - že je obyčejnou venkovskou chovatelkou koní, ve velmi typickém britském oblečení.

Kostýmy navždy

V posledních letech je královna Alžběta II. známa svými barevnými kostýmy a ladícími klobouky.V posledních letech je královna Alžběta II. známa svými barevnými kostýmy a ladícími klobouky.Zdroj: Wikimedia Commons, Scottish Parliament, CC BY 2.0

Od devadesátých let do současnosti se už královnin šatník jasně vyhranil. Zůstaly v něm výrazné barvy i typické kostýmy. A královna v této "uniformě" ustála i ty nejhorší dny monarchie v posledním čtvrstoletí. „Její monochromatický vzhled je typicky ozdoben třířadovým perlovým náhrdelníkem a jiskřivou starožitnou broží z drahých kamenů, zasazených do stříbra nebo zlata. V ohybu jejího lokte nebo v ruce lze obvykle najít typickou lesklou černou kabelku Launer,“ uvádí CNN. 

Vzkazy od broží

Alžběta II. v první den státní návštěvy tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Královna má na sobě brož, kterou jí věnovali manželé Obamovi. Podle odborníků na královskou rodinu tím dala najevo, co si o Trumpovi myslí.Alžběta II. v první den státní návštěvy tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Královna má na sobě brož, kterou jí věnovali manželé Obamovi. Podle odborníků na královskou rodinu tím dala najevo, co si o Trumpovi myslí.Zdroj: ČTK

Oblečení, které na sobě má královna Alžběta II., má obří moc. Vyjadřuje nejen její postavení, veškeré detaily jsou zvoleny také tak, aby i svým oděvem ladila s danou příležitostí. Když například v roce 2011 navštívila Irsko, měla na sobě róbu v typicky zelené barvě, čímž vzdala této zemi poctu.

Oblečení, které má na sobě královna Alžběta II., má vždy jasný význam. Výrazné barvy jsou voleny záměrně, aby byla královna vždy středem pozornosti. Královna má pak na sobě téměř vždy brož, která je volena symbolicky vzhledem k dané akci.
Tajná řeč královské rodiny: Alžběta komunikuje kabelkou, Trumpa „sundala“ broží

Jak už ale Deník informoval, oblečení a zejména doplňky jsou pro panovnici také cestou, jak může dát najevo svůj názor na aktuální dění, aniž by musela promluvit - oficiálně je totiž chování a vyjadřování královny Alžběty II. vždy striktně neutrální. Mnohé o jejích názorech dokáží napovědět její doplňky. A tak když se například setkala s tehdejším prezidentem Donaldem Trumpem, všichni sledovali její brože. A panovnice nezklamala - vzala si na sebe brož, kterou jí kdysi věnovali manželé Obamovi. Bylo to výmluvné gesto.